Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tramp ipak zabrinut zbog koronavirusa?

27.02.2020. 17:28 17:30
Piše:
Foto: Tanjug (AP Photo/Evan Vucci)

VAŠINGTON: Koronavirus postavio je nove izazove pred američkog predsednika Trampa s obzirom da su on i njegovi saradnici davali izjave koje su kontradiktorne upozorenjima koja stižu iz naučnih krugova u američkoj administraciji.

AP izveštava da je predsednik Tramp na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Beloj kući rekao da u potpunosti kontroliše situaciju i uputio je apel Amerikancima da mu veruju. S predsednikom su se pred novinarima pojavili najviši državni zvaničnici i eksperti zdravstvenog sektora.

Predsednik SAD je apelovao na građane da budu spremni za moguće širenje virusne zaraze, a AP prenosi da je Tramp nastavio da umanjuje rizike rekavši da bi širenje zaraze moglo "...samo malo da se poveća", ali da možda uopšte neće biti značajnijeg širenja epidemije.

Istovremeno, Tramp se distancirao od ekspertskih procena visokih zvaničnika američkog zdravstvenog sistema koji su upozorili da je "...širenje virusa u SAD neizbežno".

Dok se kompanije, obrazovne ustanove i stanovništvo pripremaju za moguće širenje epidemije, "nepredvidivi" predsednik bi mogao da bude faktor rizika, jer je, kako konstatuje AP, u nekoliko situacija negirao je upozorenja i napadao eksperte iz svoje administracije.

AP piše i da Tramp, kao i ranije, pokazuje nameru da "svaku krizu posmatra u kontekstu svojih najboljih šansi na predstojećim predsedničkim izborima".

U pokušaju da relativizuje pretnju od koronavirusa, Tramp je, navodi AP, izjavio da je tek nedavno saznao da hiljade ljudi svake godine umiru i od gripa.

Nakon dvodnevnih potresa na Vol Stritu izazvanih efektima širenja koronavirusa, Tramp je juče na Tviteru optužio medije i Demokratsku stranku da neopravdano dižu uzbunu i tako prave štetu na američkom finansijskom tržištu.

Posebno se obrušio na mreže MSNBC i CNN, optuživši ih da čine sve kako bi uvećali pretnje od koronavirusa, uključujući i sejanje panike na (finansijskim) tržištima.

On je oštro napao svoje političke protivnike da su "...nekompetentni, Demokrate-Koje-Ništa-Ne-Čine i znaju samo da pričaju ali ne i da stupe u akciju".

Tramp je optužio i demokratske predsedničke kandidate da su svojim izjavama tokom prekjučerašnje javne debate izazvali loše reakcije finansijskih tržišta i građana.

Predsednik je i sam priznao da bi širenje virusa uticalo na pad BDP uz konstaciju da je trenutno, američka ekonomija ipak u "odličnom stanju".

Jučerašnja konferencija za novinare u Beloj kući trebalo je da uveri javnost da je sve u redu, da predsednik u potpunosti uviđa ozbiljnost situcije, ali i da sve konce drži u svojim rukama.

Trampovi komentari izazvali su oštre reakcije i upozorenja iz Centra za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti, odakle pozivaju Amerikance da se pripreme za moguće širenje virusa u SAD iako je trenutno "samo" 60 potvrđenih slučajeva.

"Poruke iz Bele kuće ne pomažu", ocenio je Lorens Gostin, profesor međunarodnog zdravstvenog prava na Univerzitetu Džordžtaun, izveštava AP.

"Bela kuća neutemeljeno demonstrira samopouzdanje. Naravno da i mi nastojimo da se javnost ne uznemiri, međutim Bela kuća se ne obazire na činjenice", upozorio je Gostin.

Prema pisanju AP, Trampovi javni nastupi prikrivaju drugu stranu medalje jer je predsednik SAD, u krugu najbližih saradnika, izrazio duboku zabrinutost zbog negativnih efekata koronavirusa na finansijska tržišta.

Primetno je, nmavodi AP, i da se od početka izbijanja krize Tramp uzdržava da optuži Kinu, kako ne bi uznemirio predsednika Si Đipinga i naneo štetu tekućim pregovorima o sveobuhvatnom trgovinskom sporazumu između dve zemlje.

Od savetnika i osoblja Bele kuće predsednik je zahtevao veći stepen javne prisutnosti, češće brifinge za novinare i redovnu razmenu mejlova s medijima.

"Američka javnost želi da se uveri da se predsednik bavi važnim pitanjima i da u svakom trenutku ima punu kontrolu, što predsednik Tramp i radi", izjavio je portparol Trampove kampanje, Kejli Mekenani.

Ipak, privatno, Trampovi saradnici kažu da se u izbornom štabu javlja zabrinutost jer su republikancima dobro poznate političke implikacije koje može doneti ovakva konstelacija događaja i strah od pandemije.

Inače, bliski Trampovi saradnici smatraju da direktna pretnja ne dolazi od mogućeg širenja koronavirusa, jer mere nadzora i ograničenja daju rezultate, već od negativnih efekata koje pojava virusa ima na globalnu ekonomiju i najširu javnost.

Tako su zbog epidemije u Kini zatvoreni proizvodni pogoni koji su deo proizvodnog lanca američke industrije.

Mark Zandi, ekonomista u jednoj konsultantskoj firmi, izneo je juče procenu da bi američki privredni rast ove godine mogao da bude za 1.7 odsto manji, otprilike kao i 2016. godine, kao i da bi dalje širenje pandemije dodatno pogoršalo ekonomske prognoze.

"Američka ekonomija je zaštićena od posledica koronavirusa, ali nije imuna i izvesno je da bi dalje širenje zaraze imalo loše posledice ", ocenio je Zandi.

U međuvremenu, nadležni u SAD se pripremaju za borbu sa koronavirusom, uz malu ili nikakvu pomoć Bele kuće, držeći se već postojećih procedura uvedenih tokom borbe Obamine adminstracije protiv širenja Ebole, a koje bi i u slučaju koronavirusa davale efikasne rezultate.

Jedna od lekcija naučenih tokom prethodne zdravstvene krize nalaže da se najšira javnost ne zasipa neosnovanim uveravanjima da nema opasnosti ukoliko nisu naučno utvrđene sve karakteristike oboljenja, podseća AP.

U tom je kontekstu Trampov kredibilitet upitan, jer je on i ranije napadao naučne krugove u svojoj administraciji povodom najava elementarnih nepogoda ili zabrinutosti zbog klimatskih promena.

Tokom prekjučerašnje debate demokratskih predsedničkih kandidata, Majk Blumberg je upozorio da niko ne zna šta bi trebalo da se radi, a senatorka Ejmi Klobučar je kritikovala Trampa jer namerava da smanji budžetska izdvajanja namenjena Centru za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti i Nacionalnom institutu za zdravstvo.

U nacrtu budžeta Tramp je, naime, predložio manje novca za zdravstvo, ali Kongres je to odbacio, jer i republikanci i demokrate podržavaju ustanove kao što su Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti i Nacionalni institut za zdravstvo, pa je tako suprotno Trampovom predlogu Kongres povećao budžetska izdvajanja za ove institucije.

Piše:
Pošaljite komentar
Do danas više od 82.000 zaraženih od koronavirusa

Do danas više od 82.000 zaraženih od koronavirusa

27.02.2020. 12:42 12:43