Pozorišni performans „Devet godina kasnije” povezao dve zemlje
Pozorišni performans „Devet godina kasnije” održan je na četiri destinacije u prethodna četiri dana u okviru projekta „Kolorful Kooperejšn”, koji ujedinjuje stanovništvo pograničnih područja Mađarske i Srbije.
Premijera je održana u Kulturnom centru u Futogu, nakon čega su gostovali u Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor”, mesnoj zajednici Čenej, kao i u Osnovnoj školi „Laza Kostić” u Kovilju. Publika je nakon druge večeri održavanja performansa u Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor” imala samo reči hvale, a neke od njih predstava je dovela do suza.
Performans je sačinjen od pesama Katalin Pap, za koje je muziku komponovao mađarski kompozitor Arpad Sedre, pod umetničkim rukovodstvom profesora Akademije umetnosti u Novom Sadu Deneša Debreija. Među učesnicima performansa ima deset studenata s prve godine glume na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi Borisa Isakovića, i šest studenata Pozorišne škole „Jokai” iz Bekeščabe, Mađarska.
– Bilo je veoma interesantno i zanimljivo, pogotovo na početku, dok smo osmišljavali predstavu, a i kasnije, dok smo je uvežbavali – kazao je profesor Deneš Debrei, i dodao da mu je drago da vidi mladu, novu generaciju toliko zainteresovanu za rad i saradnju. – Ovu predstavu smo radili sedam dana, svaki dan po sedam sati, i očigledno je da nam se trud isplatio, veoma sam zadovoljan. Nadam se da će predstava živeti i nakon ova četiri dana.
Studenti glume su, kako kažu, veoma zainteresovani za projekte tog tipa i bilo im je veoma zanimljivo učestvovanje u performansu. Predstava nosi naziv „Devet godina kasnije”, po rečima profesora Debreija, iz više razloga. Telo čoveka podeljeno je na tri dela, kao i njegov prst, u majčinoj utrobi smo devet meseci, a neki naučnici tvrde da u prvih devet godina stičemo dovoljno iskustva za ostatak života. Kroz ovaj performans glumci iskazuju stavove, razmišljanja, pomeraju psihičke i fizičke granice, a sve to u pokušaju da odgonetnu pitanje „Ko sam?”
To je bio prvi u nizu događaja i manifestacija projekta Gradske uprave za kulturu „Kolorful Kooperejšn”, koji se finansira iz programa „Interreg – IPA CBC Mađarska–Srbija”. Najavljeno je više od 130 zanimljivih programa na Paliću, u Morahalomu i Novom Sadu, koji takođe imaju za cilj predstavljanje bogate kulturne riznice Mađara i Srba ovog područja, kao i saradnju svih generacija dvaju naroda.
D. Andulajević
Foto: V. Fifa