Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Milivojević: Sve jači pritisci zapadne ''meke moći'' na Srbiju

19.02.2020. 18:11 18:13
Piše:
Foto: Diplomata Zoran Milivojević Foto: Tanjug/video

BEOGRAD: Srbija je u poslednje vreme na meti zapadne ''meke moći'' i pritisaka koji imaju za cilj da oslabe njenu međunarodnu poziciju, da je optuže za raspirivanje tenzija u regionu i primoraju da promeni stav i pristane na nešto što ne odgovara njenim nacionalnim i državnim interesima, ocenjuje bivši diplomata Zoran Milivojević.

Komentarišući analize i izveštaje stranih ''tink tenkova'', istraživačkih agencija i nevladinih organizacija u kojima se mediji u Srbiji označavaju kao ''izvori lažnog izveštavanja'' o Zakonu o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori koji ''zaoštravaju tenzije između Srbije i Crne Gore, a u isto vreme Srpska pravoslavna crkva (SPC) karakteriše kao ''retrogradna organizacija'', Milivojević ističe da je takvo delovanje u funkciji politike određenih zapadnih centara moći kojima, kako primećuje, ne odgovara to što se situacija u našem regionu komplikuje.



''Mnogo toga što se dešava u regionu dovodi u pitanje njihove strateške interese zapadnih centara moći. S druge strane, pozicija Srbije jača i njeni argumenti dobijaju na težini što se naročito vidi na primeru Kosova i Metohije, jer državnost tzv. Kosova nije potvrđena ni posle 12 godina'', kazao Milivojević za Tanjug.



Objavljivanje izveštaja i analiza, na koje se, između ostalih, poziva portal Stopfake.org i sajt organizacije pod nazivom „Evropski savet za spoljne poslove“ pokušaj je, prema Milivojevićevoj oceni, da se ''parira'' uspešnoj spoljnoj politici Srbije i njenom međunarodnom položaju.



''Srbija se 'stavlja na teg' kako bi se postigao balans, odnosno Beograd optužio za krize u regionu'', ocenjuje bivši diplomata.



Milivojevića, kaže, takvi tekstovi ne iznenađuju i napominje da je suština u čvrstoj poziciji Srbije i njenoj odlučnosti da ostane politički i vojno neutralna i nezavisna po svaku cenu, kao i da ne podlegne pritiscima i nečemu što u ovom trenutku ne odgovara njenim državnim i nacionalnim interesima, kada je u pitanju i pozicija u regionu i pitanje KiM.



''To je naročito izraženo sada, kada bi trebalo da dođe do obnavljanja dijaloga Beograda i Prištine, za čiju blokadu Srbija ne snosi nikakvu krivicu. Od Srbije ne zavisi nastavak dijaloga, ali zavisi platforma na kojoj će se nastaviti dijalog, a koja ne može da podrazumeva priznanje'', naglašava Milivojević.



Prema njegovim rečima, na sceni su ponovo dupli standardi u odnosu prema Srbiji i pokušaji da se naša država optuži za ono što, kako kaže, nije kriva, počev od situacije u Crnoj Gori, preko krize u BiH do pitanja KiM.



Ističe da je jasno da Srbija ne snosi nikakvu krivicu ni za tenzije u Crnoj Gori, već tamošnja vlast koja je, kako kaže, donela zakon koji ju je konfrontirao sa sopstvenim narodom i koja je odlučna da ga primeni po svaku cenu, a bez želje i sposobnosti da bilo šta učini da se situacija sanira.



''Traži se krivac sa strane za ono što je vlast u Crnoj Gori sama sebi proizvela, a u Srbiji ga ne mogu naći. Situacija u Crnoj Gori zavisi isključivo od ponašanja vlasti, a sve što se događa dokaz je da je SPC tamo dominantna i da 'vezuje' 70-80 odsto pravoslavnih vernika'', naveo je Milivojević.



Ističe da takvi pritisci ne vezuje ruke Srbiji, ali je uslovljavaju da ostane odlučna u svom stavu i jasna u poruci da neće promeniti stav po pitanju KiM, situacije u BiH i Crnoj Gori i da neće odustati od zaštite interesa srpskog naroda van Srbije u skladu sa međunarodnim normama i standardima.



''Nema govora o odustajanju od političke nezavisnosti i vojne neutralnosti, nema odustajanja od stava oko KiM i toga da bez ukidanja taksi nema nastavka dijaloga. Srbija se neće mešati u unutrašnje poslove Crne Gore i BiH, kao i da ne odustaje od primene izvornog Dejtonskog sporazuma i pozicije Republike Srpske u okviru BiH.

Piše:
Pošaljite komentar