Još 13 dana za zamenu oružnog lista
Približava se rok do kada vlasnici pištolja, revolvera i lovačkih pušaka koji nisu zamenili stare oružne listove, treba to da učine. Njima je za tu obavezu ostalo još samo 13 dana.
Za razliku od starog dokumenta, na jednom biometrijskom oružnom listu moći će da se registruje do deset komada pušaka ili pištolja.
Iako je, shodno Zakonu o oružju i municiji, koji je Skupština Srbije usvojila 2015. godine, rok za zamenu bio 5. mart 2019, Vlada Srbije je na samom početku prošle godine taj rok produžila godiun – do 5. marta 2020.
Nakon što je 2015. usvojen novi Zakon o oružju i municiji, početak njegove primene je odložen do marta 2016. Vlasnicima oružja je nakon toga ostavljen rok od tri godine da zamene oružni list. Imajući u vidu da je Zakon uveo niz novina u toj oblasti, pre svega u pogledu kategorija oružja, uslova i režima za njegovo posedovanje, uvođenje obrasca oružnog lista s ugrađenim miktrokontrolerom, ispostavilo se da je rok ostavljen za zamenu isprava nedovoljno dug za ispunjenje te obaveze.
Naime, uvidom u službene evidencije Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i analizom postojećeg stanja, utvrđeno je da se postupci zamene isprava sprovode usporeno. O tome svedoči podatak da je za tri godine samo 100.000 građana zamenilo te papire. To govori i o tome da su mnogi vlasnici oružja, po navici, čekali poslednji čas.
Vlasnik oružja, po zakonu, obavezan je da prilikom zamene oružnog lista donese oružje u policijsku stanicu na uvid, kao i stare isprave. Potrebna mu je potvrda da protiv njega nije pokrenut krivični postupak, kao i lekarsko uverenje o sposobnosti za držanje i nošenje oružja.
Sastavni deo postupka su i dokumenti koji dokazuju tzv. opravdani razlog za posedovanje oružja. Za građanina koji poseduje lovačku pušku ili karabin to je uverenje o položenom lovačkom ispitu ili kopija lovne karte.
Ukoliko je oružje namenjeno sportu, opravdani razlog čini potvrda o članstvu u nekom od streljačkih klubova.
U slučaju da su pištolj ili puška namenjeni za ličnu bezbednost, vlasnik je obavezan da „na zapisnik” da i izjavu kojom tvrdi da mu je zbog posla koji obavlja ili drugih okolnosti sigurnost ugrožena. Sve to prati terenska provera policije pre izdavanja dozvole.
Osim toga, stariji vlasnici oružja moraće tom prilikom da MUP-u dostave i uverenje o zdravstvenoj sposobnosti za posedovanje oružja. Ipak, biće privilegovani u jednoj stvari u odnosu na one koji sada nabavljaju oružje – nisu u obavezi da prolaze kroz obuku u rukovanju pištoljima ili revolverima.
Takođe, u toku sprovođenja postupka policijski službenici mesno nadležne policijske uprave, odnosno policijske stanice, utvrđuju da li su ispunjeni uslovi za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja. To znači da policija proverava da li u kući ili stanu vlasnici oružja imaju sef u kojem će držati svoje puške i pištolje. Sef za bezbedno držanje oružja je obavezan.
U MUP-u ističu da su novi propisi doneti pre svega u interesu bezbednosti građana.
Tokom preregistracije, moraju biti ispunjeni svi zakonski uslovi, budući da je pojedinim građanima dozvola za oružje izdata pre 20 i više godina. Zato je važna provera da li ispunjavaju sve uslove, kažu u MUP-u.
Izdavanje novog oružnog lista košta 1.500 dinara (600 dinara je obrazac koji izrađuje Zavod za izradu novčanica). Građani koji poseduju oružje s olučenim cevima – pištolje, revolvere, karabine – dužni su da uplate i republičku taksu od 5.360 dinara. Uz te troškove, lekarsko uverenje košta od 3.500 do čak 6.000 dinara (zavisno od zdravstvene ustanove), što ukupan iznos zamene tog dokumenta podiže i na više od 12.000 dinara.
Preregistracija trofejnog oružja
Novi Zakon ukinuo je kategoriju trofejnog oružja. Po evidenciji MUP-a, do stupanja na snagu novih propisa u Srbiji je bilo registrovano ukupno 63.558 komada trofejnog oružja. Po nezvaničnim informacijama, više od polovine vlasnika preregistrovalo je svoje vatrene trofeje. Svi postupci još uvek nisu završeni, a deo tog naoružanja predat je državi.
Vlasnici trofejnog oružja imaju mogućnost da ga registruju na oružni list, a u smislu novog zakona, preregistracija trofejnog oružja podrazumeva i da osobe koje poseduju tu vrstu oružja mogu da ga prijave i kao staro oružje, ako ima istorijsku vrednost ili je proizvedeno pre 1900. godine.
Vlasnici trofejnog oružja mogu ga registrovati na oružni list, ali samo ako ispunjavaju uslove koji važe i za druge potencijalne vlasnike oružja. Između ostalog, ti uslovi su da nisu osuđivani za teža krivična dela, da nisu prekršajno kažnjavani u poslednje četiri godine, kao i „da svojim ponašanjem ne ukazuju na to da će predstavljati opasnost za sebe ili druge i javni red i mir”.
U slučaju onesposobljavanja trofejnog oružja, ili posedovanja oružja koje je definisano kao staro, podnosi se zahtev nadležnom organu tog ministarstva za prijavu oružja iz kategorije C.
Po Zakonu o oružju i municiji, onesposobljeno oružje je vatreno oružje čiji su svi osnovni delovi trajno prepravljeni tako da se iz njega ne može ispaliti bojevi metak. Potvrdu o onesposobljavanju oružja izdaju pravna lica i preduzetnici ovlašćeni za ispitivanje, žigosanje i obeležavanje vatrenog oružja i za proizvodnju oružja, kao i ovlašćeni serviseri. Vlasnik oružja dužan je da trajno onesposobljeno oružje prijavi nadležnom organu u roku od osam dana od dana onesposobljavanja, navode u policiji.
Vlasnici oružja koji do 5. marta ove godine ne zamene oružne listove kako to nalaže važeći zakon, rizikuju prekršajne kazne od 5.000 do 150.000 dinara, ali i da im se oružje i municija oduzmu. Ista kazna predviđena je i za one koji ne dostave MUP-u lekarsko uverenje, a naoružani građani su, po važećem zakonu, dužni da to urade svakih pet godina.
Kako nezvanično saznajemo, do sada je u toku preregistracije oružja odbijeno pet odsto građana koji su podneli zahtev i njima su pištolji i revolveri oduzeti.
M. Bozokin