Izdavanje u zakup državne zemlje u kanjiškoj opštini: Preostale usitnjene lošije parcele
KANJIŽA: Održan je treći krug licitacije za davanje u zakup državnog zemljišta na području kanjiške opštine.
Za licitaciju je ponuđeno 2.112 hektara državnog zemljišta sa periodom zakupa od jedne do 15 godina, a interesovanje je bilo nešto veće nego u prva dva kruga, jer je devet poljoprivrednih gazdinstava uzelo u zakup 119 hektara. Slobodno je ostalo 1.993 hektara, mahom usitnjenih parcela nekvalitetnog zemljišta u ataru Martonoša i Horgoša.
Stručna saradnica za poljoprivredu i ruralni razvoj Opštinske uprave Kanjiža Valerija Salkai Nemeš kaže da u kanjiškoj opštini prvi put održan treći krug licitacije, od kada se državna zemlja daje u zakup na javnim licitacijama, a u Srbiji je treći krug licitacije organizovan u svega desetak opština. Ona dodaje da su takvu direktivu dobili od Uprave za poljoprivredno zemljište, pošto su smatrali da je ostalo dosta neizdatog zemljišta po osnovu prava prečeg zakupa i po pravu prvenstva.
Posle dva kruga licitacije kao i ranijih godina ostalo je dosta slobodnih parcela, a pokazalo se da je zainteresovanost bila veća nego u prvom i drugom krugu, jer je devet gazdinstava uzelo u zakup parcele svrstane u 20 licitacionih jedinica u atarima Kanjiže, Oroma i Horgoša.
Udružene komšije za bašte
Diniško Fabian iz Novog Sela u zakup je uzeo njivu od 3,5 hektara, ne samo za sebe već i za komšije iz mesta. On kaže da ovu parcelu za bašte svake godine koriste sedam do devet komšija penzionera, a pošto jedini u ulici ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo postigli su takav dogovor.
- Ima tu dosta problema i peripetija dok se ne prikupi novac za depozit za učešće na licitaciji, takođe i posle dok se pare prikupe za arendu. Većinom smo svi penzioneri, a kada se sve podelimo između sebe parcele nisu velike, a svako ima potrebe za baštom. Blizu nam je, nikome to ne šteti, a nama puno vredi - kaže Fabian.
- Verujem da su poljoprivredna gazdinstva pokazali zainteresovanost zato što smo smanjili početnu cenu arende u odnosu na prvi krug licitacije za 40 posto, što je bilo primamljivo ljudima, takođe i što se zemljište izdaje u zakup na period od 15 godina. Najviše od izlicitiranih površina u trećem krugu je pod livadama i pašnjacima. Godišnji zakup za livade prve klase je 60 evra po hektaru, a za površine pod pašnjaicma koji su treće klase je 40 evra po hektaru - ukazuje Valerija Salkai Nemeš..
Ona napominje da većina poljoprivrednog državnog zemljišta koja nije izdata, ostaje iz godine u godinu u parlogu još od 2006. godine. kada se počelo sa davanjem državne zemlje u zakup, jer niko nikada nije pokazao zainteresovanost, a ovog puta za neke parcele su se našli zakupci zbog prihvatljive visine arende i družine zakupa.
Inače u prvom krugu polovinom novembra prošle godine od 2.127,8 hektara samo četiri gazdinstva uzela su nešto više od 26 hektara, dok je u drugom krugu bilo 14 zainteresovanih gazdinstava za 29,2 hektara.
Za parcele koje nisu izdate ni posle trećeg kruga, postoji mogućnost da ih zainteresovani uzmu besplatno na period od pet godina, s tim da ulažu u njihovo čišćenje. Zainteresovani mogu podneti zahtev Odeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj Opštinske uprave Kanjiže do završetka izrade godišnjeg programa korišćenja poljoprivrendog zemljišta za 2020. godinu. Nakon pet godina oni imaju mogućnost da pruduže zakup do 25 godina, ali moraju izraditi elaborate za ulaganja u podizanje dugogodišnjih zasada vinove loze ili voća ili neku drugu delatnost u poljoprivredi. U slučaju da produže zakup plaćaju 20 posto arende od iznosa koji se daje prilikom redovne licitacije, a iznos se postepeno svake godine povećava najviše do 60 posto od zakupnine u redovnom postupku.
Tekst i Foto: M. Mitrović