Na Oglednom dobru u Sremskim Karlovcima vinski poslenici proslavili Svetog Trifuna
Osvećenjem slavskog kolača i žita, simboličnim orezivanjem prvog čokota vinove loze u ovoj godini i degustacijom vina, karlovački vinogradari i vinari proslavili su svoju slavu – Svetog velikomučenika Trifuna na Oglednom dobru za vinogradarstvo Poljoprivrednog fakulteta, koje se nalazi u Sremskim Karlovcima.
Paroh Saborne crkve i profesor Karlovačke bogoslovije jerej Stanko Laketić blagosiljao je vinograde i vinogradare, upućujući molitve Bogu da „poseti vinograde, izbavi njih i svu njihovu okolinu od svake nepogode, od grada i snega, mraza i leda, od ljute zime i vrelih vetrova, od oluje i demona, i od svakog nasrtaja vidljivih i nevidljivih neprijatelja, da bi odnegovani dali u svoje vreme rod“.
Nakon tog molitvenog čina usledilo je orezivanje loze i polivanje čokota vinom da bi povratio snagu izgubljenu tokom zime. Taj zadatak obavio je ovogodišnji kum slave Aleksandar Mrđanin, pripadnik pete generacije vinogradara u porodici.
Direktor Departmana Poljoprivrenog fakulteta za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu, u čijem sastavu je ogledno dobro u Karlovcima, doc. dr Dragoslav Ivanišević je istakao da se nada lepoj i dobroj godini, iako vremenske prilike za sada ne ukazuju da će biti tako.
– Uzimajući u obzir visoke temperature, koje su zabeležene u proteklom mesecu, možemo očekivati ranije kretanje vinove loze i drugih kultura – rekao je Ivanišević. – Krajem marta i u aprilu postoji opasnost od pojave niskih temperatura pa ukoliko vegetacija krene ranije, veći je rizik od izmrzavanja. Sudeći po sadašnjim pokazateljima, vegetacija će dosta poraniti, što pojačava strepnju kako će se prilike u vinogradu razvijati.
Ivanišević je kumu slave Aleksandru Mrđaninu dodelio povelju Poljoprivrednog fakulteta za saradnju s tom naučnom kućom. To je druga godina zaredom kako Poljoprivredni fakultet dodeljuje to priznanje kao izraz zahvalnosti Karlovčanima, ali i drugim vinogradarima, za odanost i zajedničko uzrastanje i saradnju s tom visokoobrazovnom ustanovom. Prvo priznanje tog tipa pripalo je vinogradaru Predragu Bajilu.
Prvo vino koje su vinogradari probali bila je prošlogodišnja „sila“ vinarije „Mrđanin“. Reč je o sorti grožđa stvorenoj na Departmanu za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu, koja se, moglo bi se reći, odomaćila u Karlovcima, s tendencijom širenja i po ostatku Fruške gore.
Po rečima Aleksandra Mrđanina, sila nije jedina novostvorena sorta u toj naučnoj kući koja je našla mesto u vinogradima te porodice, čiji je najmlađi predstavnik, šestogodišnji Vuk, takođe prisustvovao vinogradarskoj slavi, spreman kao zapeta puška da nabroji šta sve njegov otac, stric i deda gaje u svojim vinogradima.
– Za sada obrađujemo nešto manje od 11 hektara – istakao je Aleksandar Mrđanin. – Osim internacionalnih sorti, kao što su šardone, kaberne sovinjon i merlo, posvetili smo se i proizvodnji vina od autohtonih sorti, poput sile i probusa. Imamo u planu proširenje zasada i pri tom u prvom redu mislimo na sadnju sorti koje su takođe stovrene na Departmanu, jer smatramo da je u njima budućnost, kako karlovačkog vinarstva, tako i srpskog.
Z. Milosavljević