Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Atelje 61 najavio programe za ovu godinu

14.02.2020. 11:11 11:13
Piše:
Foto: D. Dragojlović/ "Šok zadruga" promo

Atelje 61, jedinstveni centar umetnosti tapiserije u Srbiji i jedan od malobrojnih u svetu koji promoviše ovu likovnu disciplinu, predstavio je svoj ovogodišnji program.

Novu izlagačku sezonu Atelje 61 započeće na proleće gostovanjem u Muzeju “Cepter” koji se nalazi u reprezentativnom prostoru u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu. Ovo je i prva saradnja na nivou javno privatnog partnerstva jer je Muzej “Cepter” prvi referentni privatni muzej u zemlji. Dve institucije baštine značajna dela naših vrhunskih savremenih umetnika u različitim likovnim medijima, u jednoj su to tapiserije, dok drugu čini kolekcija slika, grafika, crteža i skulptura, koji će biti predstavljeni na zajedničkoj izložbi čiji će autor biti dr Ivana Simeunović Ćelić.

Deo nacionalne zbirke Ateljea 61 u letnjem periodu biće predstavljen na izložbi koja će biti priređena u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Uspostavljanje saradnje sa srodnim institucijama u regionu, ali i u Evropi i svetu, kao svojevrsna kulturna diplomatija na listi je prioritetnih aktivnosti i planova Ateljea 61, kažu u ovoj ustanovi navodeći da je to definisano i petogodišnjim strateš- kim planom rada i uvršteno u Agendu aktivnosti projekta “Novi Sad - Evropska prestoonica kulture 2021” kako bi se tapiserija kao dekorativna, monumentalna likovna disciplina što više popularisala upravo delima izrađenim u samom Ateljeu 61. Kako otkriva direktor Ateljea 61 Zoran Bulatović, upravo u godini kada Novi Sad bude nosio titulu evropske prestonice kulture ovaj jedinstveni centar tapiserijske umetnosti dobio je poziv da deo svoje bogate kolekcije, koju čini preko 260 eksponata poznatih autora, predstavi na izložbi u Kulturnom centru u Kopenhagenu. Gosti iz Danske su već nekoliko puta dolazili na Petrovaradinsku tvrđavu da vide fond Ateljea 61 koji bi na izložbi tapiserijske umetnosti iz sveta imao svoj posebni segment. O ugledu koje ova ustanova već gotovo šest decenija ostvaruje i na prostoru nekadašnje Jugoslavije i izvanrednom umeću njenih tkalja govori i podatak da se trenutno u Ateljeu 61 radi tapiserija po kartonu Dubrovčanke Jagode Buić, svetski poznate tapiseristkinje, za njen budući muzej.

Po 21. put Atelje 61 će ove godine održati svoju bijenalnu međunarodnu koloniju tapiserista, najduvečniji rezidencijalni program Novog Sada, koja nosi ime po osnivaču ustanove, velikom vojvođanskom slikaru i tapiseristi Bošku Petroviću. Prvi put ova kolonija, koja će se održati krajem avgusta imaće definisan program. U dogovoru sa Fondacijom “Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2021” odlučeno je da se na ovogodišnji saziv kolonije pozovu strip autori i da se zatim njihovi crteži prevedu u medij tapiserije. Približavanje tapiserijske umetnosti mlađoj publici kroz izložbu “Virtuelne niti” realizovalo bi se korišćenjem novih tehnologija u vidu video materijala i drugih aktivnosti iz domena animacije. Već dve decenije Atelje održava i školu tkanja kao bi se i na taj način popularisala ova likovna disciplina.

Postavka u rezidenciji američkog ambasadora

Proteklu godinu, između ostalog obeležilo je gostovanje Ateljea 61 u rezidenciji novog američkog ambasadora u Srbiji Entonija Godfrija. Birajući dela naše kulturne baštine koja će šest meseci krasiti njegov novi dom ambasador se odlučio između ostalog za tapiserije iz kolekcije Ateljea 61. Krajem godine završen je internacionalni konkurs za idejno rešenje kartona za tapiseriju koji je ovog puta bio posvećen studentskim radovima jer je Novi Sad bio prestonica mladih. U Muzeju grada predstavljena je izložba znamenitih vojvođanskih autora iz fundusa ove dve ustanove, dok je u Muzeju Vojvodine izlagala naša poznata umetnica i tapiseristkinja Milica Mrđa.

        N. Popov

Piše:
Pošaljite komentar