Kriza nemačke politike, godina odluke?
BON: Kriza u Hrišćansko-demokratskoj uniji (CDU) ujedno je i kriza nemačke politike, ocenjuje urednik u Dojče veleu Kristof Štrak povodom najave Anegret Kramp-Karenbauer da će podneti ostavku na mesto predsednice stranke i upozorava da se Nemačka nalazi pred "godinom odluke".
Štrak u u rubrici "Lični stav" ukazuje da nemačka kancelarka Angela Merkel više nema vlast i moć u svojoj sopstvenoj partiji.
"Njena moć u stranci i vladi bliži se kraju. Ona više nema pod kontrolom ni svog naslednika, ni primopredaju vlasti. Kancelarka Merkel sa ograničenim rokom trajanja i predsednica CDU-a Kramp-Karenbauer sa ograničenim rokom trajanja - one ne mogu da budu garanti političke stabilnosti u zemlji", upozorava Štrak.
Kako navodi, najava Anegret Kramp-Karenbauer da će podneti ostavku na mesto predsednice CDU i njeno odustajanje od kandidature za kancelarku potresle su "nesigurnu i delom dezorijentisanu stranku", a "potres se nastavlja"
"A pošto gotovo svaki zemljotres prate naknadna podrhtavanja tla, nemačkoj politici pišu se nemirna vremena, i to nezavisno od pitanja rukovođenja CDU i toga ko će biti kandidat te stranke za mesto kancelara. To je test koji Nemačka tek treba da položi", navodi Štrak.
On dodaje da je CDU "doživela havariju i sada se koprca nastojeći da pronade izlaz", dok druga velika narodna stranka, Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD), luta već duže vreme u potrazi za samom sobom, svojim određenjem i političkim kursom.
"Baš kao što je početkom leta 2019. Andrea Nales (SPD) podnela ostavku na mesto predsednice najstarije nemačke političke partije, SPD, tako i demohrišćanka Anegret Kramp-Karenbauer 13 meseci nakon toga najavljuje povlačenje, iako je na celu CDU bila samo 14 meseci", navodi Štrak.
Štrak ocenjuje da CDU odavno ne deluje kao jedinstvena stranka, što se pokazalo u pokrajini Tiringiji, "ali i na saveznom nivou - u svakodnevnom radu, u saradnji jednih s drugima, a posebno jednih protiv drugih, što je sve ćešći trend".
"Nemačka se nalazi pred "godinom odluke". Neće se odlučivati samo o tome da li će i kako vladajuća stranka CDU ostati u saveznoj vladi ili neće. Pod znakom pitanja je i tradicionalni parlamentarizam u Nemačkoj, značaj stranaka, stranačka disciplina i sloboda poslanika da odlučuju po sopstvenoj savesti", navodi Štrak.
A glavno pitanje glasi, kako dodaje, "da li demohrišćanske partije žele i na koji način da se suprotstave desničarskim populističkim snagama i ekstremnim strujama".
Smatra da je, nakon gotovo 71 godine od osnivanja, pred SR Nemačkom ozbiljan ispit.
"Možda ova zemlja stoji i pred krajem dosadašnjeg partijskog sistema. Drugi politički tabori, uključujući jake Zelene, nisu preuzeli ili još uvek ne preuzimaju ulogu velikih narodnih stranaka koje su do sada imale CDU i SPD", navodi Štrak.
Prema njegovim rečima, rastuća nestabilnost, koja ide ruku pod ruku s najavom povlačenja Anegret Kramp-Karenbauer s mesta šefice CDU i borbom za politički kurs, snažno pogađa Nemačku u vreme kada ekonomski razvoj postaje neizvesniji, a socijalna politika pokazuje znake slabosti.
"Ovo su vremena u kojima, zahvaljujući američkom predsedniku Trampu i ostalim populističkim vladarima širom sveta, politika deluje nestabilnije nego ikada nakon pada Berlinskog zida. To su vremena rotacije postbregzitovske Evrope, u kojima Nemačka od 1. jula preuzima predsedavanje Evropskoj uniji. Nemačka je suočena s međunarodnim izazovima kao nikada, a na unutrašnjem planu je nesigurna kao što to dugo nije bila", zaključuje Štrak.