Koronavirus najveći rizik po globalnu ekonomiju
BEOGRAD: Koronavirus je u ovom trenutku najbitniji rizik za globalnu ekonomiju, a usporavanje rasta u Kini moglo bi se odraziti i na Srbiju sa kojom Kina ima veoma raširenu saradnju koja se značajno razvija, ocenio je u izjavi za Tanjug Direktor za razvojne projekte Ekonomskog instituta Ivan Nikolić.
Kina je jedna od najvažnijih svetskih ekonomija, globalo druga po uvozu a prva po vrednosti izvoza i najveći je potrošač turističkih usluga, podseća Nikolić i dodaje da se u ovom trenutku koronavirus čini kao najbitniji rizik iako još nema naznaka da je kriza dostigla vrhunac.
"Nepovoljno je što je kriza zahvatila sezonski period koji je najviši u Kini, a to je novogodišnje praznovanje, kada se neumereno troši, i ne troši samo domicilno stanovništvo nego svi milioni Kineza koji tada dolaze u Kinu", kaže Nikolić.
Dodaje, mešutim, da te i takve potrošnje ove godine nije bilo ili je bila redukovana, što će se, tvrdi, odraziti na rast Kine.
"A kako bude smanjilo njihov rast automatski će se preliti na ceo svet", kaže Nikolić.
Događaji u Kini dodatno su nepovoljni jer, kako navodi, dolaze posle dve godine u kojima je globalna ekonomija u oštrijoj putanji usporavanja, a evropska na ivici recesije.
"Još je lošije što je Kina sve bitniji ekonomski partner Srbiji. Prošle godine robni izvoz ka Kini bio je 2,2 puta veći nego u 2018. godini, a možemo reći da je ukupan prirast robnog izvoza od 17,3 posto potekao upravo iz tog odnosa sa Kinom", kaže Nikolić.
Dodaje da su i turisti koji dolaze iz Kine u ovom trenutku najmnogobrojniji i najznačajniji za Srbiju.
"Čini mi se da je za 50 odsto veći broj noćenja i udvostručen je broj dolazak, to je zaista impresivno i ukoliko se kriza produži verujem da bi to moglo da se nepovoljno odrazi na našu ekonomiju", kaže.
Napominje da povoljne rezultate u turističkim uslugama i robnoj razmeni Srbija duguje velikim ulaganje Kine pre svega u Bor i u Željezaru.
"Robna razmena je u ogromnoj ekspanziji, pre svega na izvoznoj strani i to se duguje pre svega aktivnosti Bora jer je bitno povećan izvoz bakra ka Kini", kaže Nikolić.
Ekonomski odnosi Srbije sa Kinom su rasprostranjeni u različitim sektorima, kaže i dodaje da nisu više ulaganja samo infrastrukturna, nego čak i u IT sektoru, jer je Niš izabran za ogledni "pametni grad" u koji će Huavej uložiti značajna sredstva da uspostavi modernu infrastrukturu.
"Saradnja se širi, jako je dobro da se odvija u tom smeru, ovi egzogeni šokovi mogu pretpostavljam to usporiti možda na kratak rok i stvari pokvariti, ali nisam siguran da će to bitnije promeniti naš odnos sa Kinom ili njihov odnos u smislu ulaganja u ovom regionu. Jer su ona deo njihove velike strategije i inicijative Ppjas i put, koja se neće menjati", ocenio je Nikolić.