Penzionerima povišica od 550 do 7.200 dinara
Oko 1,7 miliona penzionera u Srbiji dočekali su uvećani januarski penzioni ček po „švajcarskom modelu“ koji podrazumeva usklađivanje s 50 odsto inflacije i 50 odsto rasta prosečne zarade.
Isplata penzija će početi danas i dobiće ih penzioneri kojima ona stiže na kućne adrese, kao i penzioneri koji je podižu na šalterima pošta, a sutra će ona biti i na računima penzionera kojima se uplaćuje preko tekućih računa.
Praktično,s januarskim čekom počeće primena izmene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju usvojenih početkom decembra 2019. godine, a prema kojima se od 1. januara 2020. godine uvodi indeksacija penzija po,takozvanoj, švajcarskoj formuli. Povišica po ovom modelu iznosi 5,5 odsto pa će penzioneri s primanjima od 15.000 dinara dobiti 835 dinara više. Oni s penzijom od 25.000 dinara imaće u novčaniku 1.375 dinara više, dok će penzioneri čija je penzija 50.000 dinara dobiti penziju veću za 2.750 dinara.
Najveću penziju u Srbiji od 132.000 dinara trenutno uživa 29 penzionera , a njima sleduje povećanje od 7.260 dinara. Povišica penzionera s najnižom penzijom od 10.000 dinara, koju prima 105.650 penzionera, odnosno 6,2 odsto svih penzionera u Srbiji, iznosiće svega 550 dinara.
U Švajcarskoj je najavljena reforma penzijskog sistema koja treba da ublaži manu penzionog sistema, koja se ogleda u velikoj razlici u primanjima između muškaraca i žena. Penzije žena su, u proseku, dva puta niže od penzija muškaraca, pa je prema aktuelnim podacima, srednja vrednost penzija za muškarce 2.301 švajcarski franak ili 2.143 evra , a 1.221 „švajcarac” ili 1.137 evra za žene. Skoro duplo niže penzije žena u odnosu na muškarce Švajcarci objašnjvaju time da žene rade slabije plaćene poslove. U ovoj zemlji nije precizirano kada će reforma zaživeti, ali je istaknuto da će povišica iznositi od 100 do 200 franaka.
Za povećanje penzija nisu bili zainteresovani samo u našem parlamentu već se o višim primanjima najstarijih stanovnika mislilio i u vladama i skupštinama drugih zemalja. Tako će više penzije primiti i penzioneri u Češkoj.U toj zemlji će, umesto prosečnih 570 evra kada se penzije preračunaju u krune, prosečne penzije dostići će iznos od gotovo 600 evra. U Češkoj se u narednih 10 do 20 godina očekuje odlazak značajnog broja zaposlenih, ali to neće ugoroziti isplatu penzija jer će u međuvremenu porasti plate, a zahvljujući tom rastu biće povećana i vredost uplata za doprinose. I Grčki penzioneri imaju razloga da se raduju jer će konačno, nakon što im je država tokom skoro decenije dužničke krize više puta smanjivala penzije, dočekati povišicu. Predloženo je da povišica bude između tri i deset odsto za one koji su penzionisani s najmanje 30 godina radnog staža, pa će se, konkretno, prosečno povećanje kretati između 60 do 70 evra. Zakon je predvideo i da se ukine granica za maksimalne penzije, koja je tokom krize bila određena na 1.300 evra. Grčkim budžetom za 2020. godinu predviđeno je da se za penzije odvoji dodatnih milijardu evra. Japanska vlada je krajem decembra prošle godine najavila je penzijsku reformu, koja će se na dnevnom redu parlamenta naći u martu. Među novinama koje se najavljuju je i produženje radnog veka, odnosno mogućnost da radni vek, za one koji to žele, traje i do 75 godina života. Tako Japanci žele da reše rastući jaz između broja rođenih i umrlih, zbog čega je prošle godine bilo čak oko pola miliona ljudi manje nego u 2018. godini. Japan se, inače, smatra nacijom s najviše starih jer čak 28 odsto čine stariji od 65 godina.
Z. Delić