Počelo žiriranje za književnu nagradu „Meša Selimović”
Nadmetanje za književnu nagradu „Meša Selimović” počelo je juče na stranicama “Večernjih novosti” koje po 32. put dodeljuju ovo priznanje za knjigu godine.
Specifičnost ove nagrade je pre svega u reprezentativnom Velikom žiriju u kome je 60 istaknutih književnih kritičara, teoretičara i istoričara književnosti. Književni kritičari pripadaju različitim generacijama i zagovornici su različitih estetskih opredeljenja, a dolaze i iz različitih sredina i gradova: Beograda, Novog Sada, Niša, Kraljeva, Smedereva, Kruševca, Užica, Kragujevca, Mladenovca, Banjaluke, Bijeljine, Zaječara, Novog Pazara, Vranja, Leskovca, Zrenjanina, Sombora, Subotice, Kosovske Mitrovice, Svrljiga, Vršca, Jagodine, Mokrina, Velike Plane i Novog Miloševa.
Prema propozicijama koje se nisu menjale od osnivanja nagrade, svaki kritičar predlaže pet knjiga, u obzir dolaze svi žanrovi, s tim što delo mora biti u potpunosti novo i što isti pisac može da dobije nagradu samo jedanput. Do pobedničke knjige dolazi se zbrajanjem glasova članova žirija. Pet puta „Mešinu” nagradu do sada su dobila po dva pisca. Dva puta je o laureatu odlučivao samo jedan glas više. Za knjigu godine najviše je proglašeno romana - 21, pesničkih knjiga - 13, jedna zbirka pripovedaka i jedno esejističko delo.
Na početku je bilo zamišljeno da nagrada ima jugoslovenski karakter i u žiriju su bili kritičari s područja bivše države, a prvi dobitnici su bili Milorad Pavić za roman “Predeo slikan čajem” i Dubravka Ugrešić za “Forsiranje romana rijeke”. Po rečima kritičara Petra Pjanovića kada se saberu imena trideset i petoro dosadašnjih dobitnika, odmeri značaj autora i njihovih nagrađenih knjiga videće se da ta imena i dela imaju visoko mesto u srpskoj književnosti. Za nešto više od tri decenije, po uzoru na pisca čije ime nosi, ova nagrada, pre svega u prozi i poeziji, uspevala je da prepozna i podrži istinske književne vrednosti.
Predstavljajući dela koja su do sada bila nagrađena, od kojih neka imaju antologijski značaj, Pjanović ukazuje da su tematski okviri, slika sveta, vreme i prostor u njima mnogoznačni i slojeviti. Obuhvataju mit i istoriju, dokument i fikciju, naš srednji vek i vizantizam, predmoderno i ovo doba. I u poetičkom smislu, kako navodi Pjanović ta su dela sa stotinu lica, u širokom rasponu od nove tradicije do klasičnog i magijskog realizma, od leksikografske forme do postmodernih replika i komenatara tuđih tekstova, a nije drugačije ni sa “pevanjem i mišljenjem” u poeziji.
Ime 32. laureata nagrade “Meša Selimović” biće saopšteno 21. februara na konferenciji za medije u Vukovoj zadužbini u Beogradu.
N. Popov