Carinici u budžet ubacili 5,5 milijardi evra
NIŠ: Carinska služba je u godini za nama okončala još jedan poslovni ciklus postigavši izvanredne rezultate i još jednom prevazišla sopstveni rekord u naplati dažbina, rečeno je juče na godišnjoj konferenciji Uprave carina Srbije u Nišu, na kojoj su predstavljeni rezultati rada carinske službe u prethodnoj godini i planovi za 2020.
Ako se uporedi naplata prihoda 2013. i 2019. godine, vidi se da povećanje iznosi neverovatnih 83,44 odsto, istakao je direktor Uprave carina Miloš Tomić, i dodao da je efikasnom naplatom carinska služba obezbedila čak 51 odsto novca kojim raspolaže državni budžet.
Kako je dodao, podaci o rezultatima naplate dažbina govore da carinska služba iz godine u godinu puni gotovo polovinu državnog budžeta.
Tako je u protekloj godini za budžet naplaćeno 653 milijarde dinara, što je 5,5 milijardi evra. Ne treba zaboraviti da to znači da je naplaćeno 565 miliona evra više nego 2018. godine, kazao je Tomić.
U narednih nekoliko godina u planu je potpuna automatizacija carinskog poslovanja, što znači da će se svi postupci odvijati elektronskim putem.
To će sigurno privući nove investitore jer svi priželjkuju da poslovanje bude što predvidljivije, da se odvija brže i lakše, a intenzivno radimo na tome da papirna dokumentacija što pre postane deo prošlosti, pojašnjava pomoćnica direktora u Sektoru za carinske postupke Smiljana Kovačević
Upravnik carinarnice Niš Saša Milenković kaže da se u toj carinarnici beleži permanentni rast naplate prihoda. On je pohvalio zaposlene koji su, kako je rekao, ostvarili zavidne rezulate u poslednjih nekoliko godina.
Izraženo u brojkama, u odnosu na 2013. godinu taj rast iznosi neverovatnih 362 odsto, kazao je Milenković.
Ne bismo mogli, dodao je, da ostvarimo takav rezultat da ne primenjujemo menadžerski pristup u poslovanju, koji je karakterističan za Upravu carina poslednjih godina.
U stalnom smo kontaktu s kompanijama na našem području, osluškujemo šta im je potrebno i na osnovu toga unapređujemo servise koje im carinska služba pruža. Tako smo prošle godine formirali novi carinski referat, zbog toga što je to bila realna potreba fabrike „Filip Moris” koja posluje u našem gradu, rekao je Milenković.
Kao dokaz da je saradnja s privredom generator uspeha potvrdili su i predstavnici kompanije „Filip Moris”, jednog od naših najvećih izvoznika, zahvaljujući čijem poslovanju se u državni budžet godišnje slije impozantna suma od oko 45 milijardi dinara. Oni su potvrdili da svako unapređenje saradnje s državnim sektorom kompanijama smanjuje troškove poslovanja i doprinosi većoj konkuretnosti, istovremeno utičući na rast bruto nacionalnog dohotka i životnog standarda svih građana Srbije.
D. Nikolić