Temperaturne promene odgovorne za virusne infekcije najmlađih
Neuobičajena pojava visokih temperatura i toplog vremena za ovo doba godine može prijati nekim ljudima, naročito onima koji ne vole zimske čarolije, ali isto tako može umnogome naškoditi našem zdravlju.
Promena temperature pogoduje razvoju mikroorganizama, naročito virusa, a s obzirom na to da je poslednje dve nedelje živa na termometru dostizala blizu 20 stepeni, to je naročito pogodovalo razvoju virusa influence, koji izaziva grip. Čekaonice su nedeljama pune, kako odraslih, tako i dece, a po rečima specijaliste pedijatra dr Gospave Gvozdenac Dragičević, uz grip su prisutni i brojni drugi virusi koji izazivaju simptome slične gripu.
– U poslednje dve nedelje roditelji su zabrinuti jer deca dobijaju visoku temperaturu, malaksala su, kašlju, imaju bolove u mišićima, a neka čak i povraćaju, uz propratnu dijareju – kaže dr Gospava Gvozdenac Dragičević. – Uglavnom smo imali više slučajeva razvoja bolesti kod dece školskog uzrasta, mada se učestalo javljaju i mališani koja pohađaju vrtiće. Najčešće dijagnoze su virusne infekcije i simptomi se kod dece poklapaju, pogotovo zbog boravka u zatvorenim prostorijama, odnosno školama i vrtićima, tako da svi imaju gotovo identičnu kliničku sliku.
Po njenim rečima, u sklopu gripa mogu se javiti dijareja i povraćanje, stoga se, ukoliko uz to osoba ima simptome slične gripu, može isključiti mogućnost stomačnog virusa. Doktorka je objasnila da nije neophodno da detetu skroz padne temperatura nakon primene lekova za njeno snižavanje. Bitno je da se ona barem malo snizi jer je temperatura znak borbe organizma s problemom, a ako se potpuno obori, organizam gubi to svojstvo.
– Ovom prilikom bih apelovala na roditelje i savetovala da ne dolaze odmah da se jave lekaru ukoliko temperatura skoči, već da je skidaju svim metodama o kojima uglavnom pričamo u ordinacijama – poručuje doktorka. – Tu mislimo na primenu antipiretika, odnosno lekova za snižavanje temperature, uz tuširanje i dovoljnu hidrataciju, odnosno unos tečnosti jer se dosta gubi tokom trajanja visoke temperature. Takođe se preporučuje čišćenje disajnih puteva, a ukoliko dete ima propratni kašalj, uglavnom se može dati neki sirup koji će biti efikasan. Naravno, važno je i provetravati prostorije, ali ne dok dete tu boravi, jer se tako smanjuje koncentracija virusa u vazduhu unutar doma. Neophodno je i često pranje ruku, upotreba maramica tokom kijanja i kašljanja. Uglavnom savetujemo roditeljima da češće peru igračke kojima se deca najviše igraju, ali i da smanje kontakt s obolelima. Uz sve to, neophodno je unositi dovoljno mlakih napitaka i voća i povrća, uz laganiju ishranu i klinička slika će se brzo poboljšati.
Kako kaže, postoje i roditelji koji žele da uključe narodnu medicinu, koju su koristile naše bake i mame, što nije naodmet, često se desi da je i ona pouzdana i efikasna, ali je neophodno uključiti i antipiretike ukoliko dete ima visoku temperaturu, iznad 38,5. U virusnim infekcijama temperatura hoće često da skače na svaka tri sata, a pošto sirupi mogu da se daju na najmanje četiri sata razmaka, nekada je prosto neophodno koristiti i narodne lekove.
I. Bakmaz
Foto: V. Fifa