Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dinarska štednja porasla 30 odsto u 2019, na 79,5 mlrd RSD

30.01.2020. 18:08 18:11
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD:  Dinarska i devizna štednja u Srbiji su i tokom 2019. godine beležile konstantan rast iz meseca u mesec dostigavši krajem godine svoje najviše nivoe, što potvrđuje poverenje građana u domaći bankarski sistem, saopšteno je iz Narodne banke Srbije.

Dinarska štednja je, kako se navodi, krajem 2019. godine iznosila je 79,5 milijardi dinara, što je za 18,4 milijarde dinara ili za 30 odsto više u odnosu na kraj 2018. i za više od četiri puta iznad nivoa na kom je bila krajem 2012.Rast dinarske štednje u 2019. godini je najveći godišnji rast od kako se prate podaci, ističu iz NBS.



Uspon je nastavila i devizna štednja stanovništva, koja je povećana za 0,8 milijardi evra, dostižući na kraju 2019. godine rekordan iznos od 10,8 milijardi evra. Prethodne godine devizna štednja je bila povećanja za 0,6 milijardi evra.



Iz Centralne banke ističu da se kontinuirani rast dinarske i devizne štednje ostvaruje u uslovima smanjenja kamatnih stopa na oročenu štednju stanovništva, što "dodatno ukazuje da je poverenje građana u bankarski sistem Srbije na visokom nivou".



Dodaju da je najnovija analiza NBS još jednom potvrdila da je štednja u domaćoj valuti isplativija od štednje u devizama - i u kratkom i u dugom roku.



Prema rezultatima te analize, štediša koji je oročio 100.000 dinara na godinu dana i zanavljao oročenje u periodu od sedam godina, u decembru prošle godine bi dobio preko 30.000 dinara više (oko 260 evra) od štediše koji je u istom periodu na deviznu štednju u evrima položio protivvrednost navedenog iznosa od 100.000 dinara.



Takođe, štediša koji je u poslednjih godinu dana štedeo u dinarima, na ulog od 100.000 dinara dobio je oko 3.000 dinara više (ili oko 25 evra) nego štedišu koji je u istom periodu na deviznu štednju u evrima položio protivvrednost navedenog iznosa od 100.000 dinara.



Isplativost dinarske u odnosu na deviznu štednju veća je, ne samo za godišnje oročavanje, već i za štednju oročenu na kraće i na duže rokove.



Tokom prethodnih sedam godina, u slučaju oročavanja depozita na tri meseca, dinarska štednja je bila isplativija od štednje u evrima u oko 85 odsto posmatranih tromesečnih podperioda, dok je kod oročavanja depozita na dve godine, dinarska štednja bila isplativija od štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim podperiodima oročenja.



Iz NBS naglašavaju da je veća isplativost dinarske od devizne štednje rezultat monetarne i finansijske stabilnosti (niska inflacija i relativna stabilnost deviznog kursa), povoljnijeg poreskog tretmana dinarske štednje, jer se kamata na dinarsku štednju ne oporezuje a kamata na deviznu se oporezuje po stopi od 15 odsto, kao i relativno viših kamatnih stopa na dinarsku štednju u poređenju sa štednjom u evrima.



"Relativna stabilnost dinara prema evru postala je „nova normalnost“, navodi se u saopštenju NBS i precizira da je devizni kurs dinara krajem 2019. bio na sličnom nivou kao početkom avgusta 2012., i da su devizne rezerve krajem godine iznosile 13,4 milijardi evra, što je njihov najviši nivo od 2.000 godine, od kada se mere.



Podsećaju da je međugodišnja inflacija od kraja 2012. godine do oktobra 2013. smanjena sa 12,2 odsto na 2,2 procenta i da se od tada kreće na niskom i stabilnom nivou koji je u proseku ispod 2,0 posto, kao i da je nivo problematičnih kredita u ukupnim kreditima od 2015. smanjen na 4,1 odsto, sprovođenjem Strategije za njihovo rešavanje.



Ukazivanje na veću isplativost dinarske u odnosu na deviznu štednju, deo je strategije dinarizacije finansijskog sistema Srbije koja je jedan od prioriteta Vlade Srbije i Narodne banke Srbije.



Kao jedan od preduslova za održiv privredni rast baziran na domaćim izvorima, veći stepen dinarizacije finansijskog sistema pojačava otpornost na rizik promene deviznog kursa, a monetarnu i fiskalnu politiku čini efikasnijom, dodaje se u saopštenju.



Narodna banka Srbije će, kao i do sada, u saradnji s Vladom Srbije, i u narednom periodu nastaviti da svojim merama, aktivnostima i komunikacijom s javnošću doprinosi procesu dinarizacije, stavljajući poseban akcenat na isplativost štednje u domaćoj valuti, poručuju iz Centralne banke.

Piše:
Pošaljite komentar
NBS: Dinarske obveznice blizu ulaska u indeks J. P. Morgan

NBS: Dinarske obveznice blizu ulaska u indeks J. P. Morgan

28.01.2020. 13:39 13:40
NBS: Besmislene optužbe i neistine Marinike Tepić

NBS: Besmislene optužbe i neistine Marinike Tepić

21.01.2020. 19:20 19:21
NBS rekordan nivo deviznih rezervi

NBS rekordan nivo deviznih rezervi

10.01.2020. 15:18 15:19