Štediše banaka bivše SFRJ iz BiH upućene na sudove u Srbiji
SARAJEVI: Srbija je odbila da prizna vraćanje štednje u Invest i JIK banci Beograd za 1.400 štediša iz Federacije BiH i oni su upućeni da svoje pravo dokazuju pred sudom u Beogradu, potvrdila je za Klidž.ba predsednica Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić.
Omersoftic je podsetila na presudu iz 2014. Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Ališic i drugi protiv Srbije i Slovenije, u kojoj su tužioci naveli da nisu mogli da podignu "staru" deviznu štednju sa svojih računa u BiH podružnicama Ljubljanske banke i Investbanke nakon raspada SFR Jugoslavije.
"Srbija je velikom broju štediša, koji su bili u BiH 1997. godine, odbila zahtev za verifikaciju zato što je Agencija za privatizaciju FBiH dala netačne podatke da je njihova štednja u BiH", kazala je Omersoftic, dodajući da je u presudi Evropskog suda navedeno da se ta štednja nalazi u Srbiji.
Ona kaže i da je prema evidencijama Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH 4.773 vlasnika računa.
"Prema informaciji koju smo dobili iz Beograda, oni od toga imaju 1.400 prijavljenih za povrat i za njih su pripremljena rešenja kojim će se odbiti vraćanje štednje. Mnogi su ta rešenja već dobili ovih dana. Oni će morati da pokrenu sudske postupke u Beogradu da bi dokazali da imaju pravo na taj novac", rekla je Omersoftic.
Ona je kazala i da su se obraćali predsedavajućem Vijeca ministara BiH Zoranu Tegeltiji s obzirom da je to telo 2017. godine utvrdilo da štediše nisu ostvarile nikakvo pravo po toj štednji u Srbiji.
To sada znači, kako je pojasnila, da svako pojedinačno mora da ode u Beograd i pokrene postupak.
Štediše, inače, kako prenosi Klidž-ba, strahuju da će procesi pred sudovima u Srbiji trajati godinama, a Omersoftić navodi da je jedini način da se dođe do rešenje pokretanje krivične prijave protiv direktora Agencije za privatizaciju FBiH.
"Na osnovu krivične odgovornosti se može tražiti obnova postupka u Srbiji", zaključila je.