U Srbiji nema opasnosti od oboljevanja od novog virusa
Novi korona virus (nCoV) je do sada nepoznati, tip virusa iz familije koronaviride, a ova familija virusa izolovana je još 1962. godine i od tada do danas su dokazani mnogi tipovi i podtipovi korona virusa kao prouzrokovači bolesti kod ljudi, sisara i ptica - kaže epidemiolog primarijus dr Snežana Medić.
- Prema dostupnim informacijama, broj obolelih od korona virusa je blizu 300 a broj umrlih 6. Među obolelima ima i zdravstvenih radnika. Obolelih ima u Kini, u većim gradovima Kine, uključujući Vuhan, koji je epicentar epidemije, kao i Peking i Šangaj, a registrovani su slučajevi i van Kine. Nekoliko slučajeva je identifikovano i u inostranstvu i to dva na Tajlandu, jedan u Japanu i drugi u Južnoj Koreji. Zaraženi su se nedavno vratili iz Vuhana - kaže za “Dnevnik epidemiolog Centra za kontrolu i prevenciju bolsti Instituta za javno zdravlje Vojvodine primarijus dr Snežana Medić.
Kako objašnjava, ovaj novi korona virus (nCoV) je do sada nepoznati, tip virusa iz familije koronaviride. Ova familija virusa izolovana je još 1962. godine i od tada do danas su dokazani mnogi tipovi i podtipovi korona virusa kao prouzrokovači bolesti kod ljudi, sisara i ptica.
- Tip nCoV se razlikuje od dosada poznatih korona virusa uključujući MERS-CoV i SARS-CoV. Infekcije različitim tipovima i podtipovima korona virusima su inače česte u ljudskoj populaciji. Procenjuje se da virusi iz ove grupe prouzrokuju značajan procenat svih respiratornih infekcija kod čoveka. Težina kliničke slike se kreće u rasponu od blagih prehlada, koje su i najčešće, pa do teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) - navodi dr Medić.
Simptomi
- Simptomi infekcije nCoV uključuju iznenadnu pojavu visoke telesne temperature, praćenu otežanim disanjem, odnosno gušenjem, bolom u grlu i znacima upale pluća kod osoba koje su putovale ili boravile tokom poslednjih 14 dana u Kini, odnosno u Vuhanu, ili su bile u kontaktu s nekim kod koga je laboratorijski potvrđen NCoV - istakla je dr Medić i dodala kako su zdravstveni radnici koji pružaju pomoć obolelima u povećanom riziku od oboljevanja, a da su u povećanom riziku i osobe koje imaju oslabljen imunitet, kao i starije osobe.
Načini prenošenja nCoV još nisu definitivno utvrđeni ali se pretpostavlja da ovaj virus ima zoonozno poreklo, odnosno da su životinje rezervoari, te da je prenos moguć sa životinje na čoveka.
- Postojanje interhumanog prenosa, odnosno „ sa čoveka na čoveka“, koje su nedavno potvrdile kineske zdravstvene vlasti, još uvek su predmet proučavanja stručnjaka Svetske zdravstvene organizacije - istakla je dr Medić.
Rizik za unošenje virusa i njegovo širenje kod nas je nizak uprkos intenzivnom međunarodnom saobraćaju. Primarijus dr Snežana Medić kaže kako za sada Svetska zdravstvena organizacija (SZO) nije izdala nikakvo upozorenje u smislu ograničenja putovanja ili trgovine među državama članicama, niti je za naše područje takvo upozorenje stiglo od strane Instituta za javno zdravlje Srbije.
- SZO zasada preporučuje se pooštren epidemiološki nadzor. Međutim u svetlu novih podataka i porasta broja obolelih očekuju se nove preporuke SZO. Svakako da SZO prati situaciju i razmatra da li je ova virus pretnja međunarodnom zdravlju o čemu će obavestiti sve zemlje članice - istakla je dr Medić..
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da u Srbiji nema mesta za paniku nakon što se u Kini pojavio novi korona virus, koji se širi i na druge zemlje, ali da će kontrola na našim graničnim prelazima biti pojačana. Naveo je da je Ministarstvo zdravlja sve vreme na vezi sa Svetskom zdravstvenom organizacijom, od koje još nisu stigle nikakve bitnije preporuke, poput zabrane putovanja.
Mere prevencije
- Ne postoji vakcina protiv nCoV. Mere prevencije su opšte. Iako zasada nema preporuka u pogledu ograničenja putovanja u Kinu i druge zemlje u kojima su registrovani slučajevi, osobe koje putuju treba da se pridržavaju opštih mera, a to su izbegavanje boravka u prostorijama gde boravi veći broj ljudi, izbegavanje kontakta sa osobama koje imaju simptome respiratorne infekcije; redovna higijena ruku, posebno izbegavati pijace i kontakt sa životinjama, a i u zahvaćenim područjima i u Kini generalno. Putnici koji dolaze iz zahvaćenog područja, ukoliko imaju znake infekcije organa za disanje, treba da se obrate svom lekaru, uz napomenu o nedavnom putovanju - savetuje dr Snežana Medić.
Ipak, ministar je apelovao na sve koji žive u Srbiji da u ovom periodu, bez preke potrebe, ne idu u područja gde se pojavio koronavirus čiji su, ukazao je, simptomi povišena temperatura, malaksalost i otežano disanje.
- Pošto već znamo da taj virus postoji, moraćemo posebno da obratimo pažnju jer ne želimo da nas iznenadi, da dođemo u situaciju da nismo preduzeli mere koje možemo da preduzmemo, a ono što možemo da uradimo to je da apelujemo na sve građane koji žive u Srbiji da u ovom periodu, bez preke potrebe, ne idu u područja gde se pojavio virus - rekao je dr Lončar.
Ako su već otišli ili se vraćaju iz tih područja u Srbiju, a imaju bilo kakve simpotome, ministar je skrenuo pažnju da se na vreme jave lekaru i istakao da će kontrola na našim graničnim prelazima biti pooštrena.
- Za sada, za našu zemlju nema mesta za paniku, ali to ne znači da treba da se opustimo. Mi ćemo, i dok ne stignu zvanične preporuke Svetske zdravstvene organzacije, pojačati nadzor i kontrolu na graničnim prelazima - rekao je Lončar.
Inače, Svetska zdravstvena organizacija održaće danas, u sredu, sastanak stručnog odbora za hitne slučajeve zbog epidemija koronavirusa u Kini.
LJ. Petrović