Temperature okeana dostigle novi rekord u 2019. godini
Temperatura okeana dostigla je novi rekord u 2019. godini, što pokazuje ubrzano zagrevanje planete, piše Gardian.
Svetski okeani najveći su pokazatelji klimatske krize zbog toga što apsorbiraju više od 90 posto topline zarobljene gasovima koje emitiju sagorevanja fosilnih goriva, uništavanja šuma i drugih ljudskih aktivnosti.
Nove analize pokazuju kako su proteklih pet godina izmerene najveće temperature okeana, dok su i proteklih deset godina bile rekordne temperature. Količina povećane toplote u okeanima jednaka je tome da svaka osoba na našoj planeti drži upaljeno stotinu mikrotalasni pećnica celi dan i noć, piše Gardian.
Vrući okeani dovode do jačih oluja i narušavaju vodeni ciklus, što znači više poplava, suša i požara, kao i neumoljiv porast nivoa mora. Visoke temperature štete i životu u morima, pri čemu se broj morskih toplotnih valova naglo povećava.
Najčešća mera globalnog zagrevanja je prosečna temperatura površinskog vazduha jer tu ljudi žive. Međutim, prirodni klimatski fenomeni, poput El Ninjo događaja, znače da to može biti poprilično promenljivo iz godine u godinu.
"Okeani su zaista ono što vam govori koliko brzo se Zemlja zagrejava. Posmatrajući okeane, vidimo stalno, neprekidno i ubrzavajuće zagrevanje naše planete. Ovo je strašna vest", kazao je profesor Džon Abraham sa Univerziteta St Tomas u Minesoti koji je vodio istraživanje o zagrevanju okeana.
Istraživači su otkrili da 2019. nije bila samo najtoplija godina, već se u njoj beleži i najveći porast temperature okeana u celoj protekloj deceniji.