Dačić: Nastavljamo da utvrđujemo ko je priznao Kosovo, a ko ne
BEOGRAD: Beograd nastavlja sa politikom utvrđivanja ko je priznao, a ko nije priznao nezavisnost Kosova, izjavio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić dodajući da je Srbija spremna na moratorijum da se ne radi više ništa, ali da to ne može pod uslovom da mi prestanemo, a da oni nastave da rade dalje.
"Oni misle da mi treba da prestanemo da se oni ne bi nervirali mnogo, a da Kosovo treba da nastavi da lobira za svoju nezavisnost, da SAD i Velika Britanija na svakoj SB UN zovu sve zemlje da priznaju Kosovo, a mi da ispadnemo naivni", kazao je Dačić na zajedničkoj konferenciji sa palestinskim ministrom inostranih poslova Rijadom Al Malikom odgovarajući na pitanje novinara.
Istakao je da je to državna akcija i državni projekat, te da nije uperena ni protiv koga, već samo da zaštiti naše nacionalne i državne interese.
Upitan da prokomentariše izjavu o pet zemalja za koje se ne zna tačno da li su priznale ili nisu priznale nezavisnost Kosova, Dačić je kazao da je od 193 članice UN, pre dve godine 113 priznavalo nezavisnost, što je značilo da je Kosovo tada moglo da progura neke odluke na Generalnoj skupštini.
Kako je naveo, kako bi to sprečili, Srbija je krenula da radi na tome da utvrdi ko priznaje, a ko ne i sa 17 zemalja smo precizirali da oni više ne priznaju, odnosno sada 93 zemlje priznaju nezavisnost Kosova, a 95 ne priznaje Kosovo, dok je pet zemalja "fluidno".
"To su Egipat koji je priznao, ali nema nigde pismeno, kao i Peru, zatim Oman gde meni tamošnji ministar kaže da ih nisu priznali, a Kosovo kaže da jesu, Gvinea Bisao koja je nekada priznala Kosovo, pa je premijer povukao priznanje, a predsednik je smenio tog premijera i dao izjavu da ne povlače priznanje i Dominikanska Republika koja je nekada priznala Kosovo, ali nama je i zvanično potvrdila da će poštovati svaki dogovor Beograda i Prištine", naveo je Dačić.
Te zemlje, kako je objasnio, ne glasaju za Kosovo u međunarodnim organizacijama, ali su nekada priznale nezavisnost.
"Ne glasaju, ali ne mogu da računam 100 odsto da nisu priznale", kazao je Dačić.
Navodeći da je u UN potrebna većina od 97 zemalja za donošenje odluka, Dačić je rekao da je sada situacija takva da možemo da računamo da u UN neka odluka koju Kosovo bude predlagalo neće moći da prođe.
"Znamo da bi Rusija uložila veto kada bi pitanje nezavisnosti bilo na dnevnom redu, ali moramo da se osiguramo za slučaj da se to ne desi", poručio je ministar.
Upitan da prokomentariše to što je prištinsko Ministarstvo spoljnih poslova izdalo preporuku građanima Kosova da ne putuju u Srbiju zbog hapšenja osumnjičenog za ratne zločine na Merdarama u subotu, Dačić je kazao da ko god je počinio zločine treba da odgovara.
"Da li će da odgovara pred sudom odavde ili međunarodnim, svejedno je", kazao je Dačić dodajući da postoje različite vrste optužnica u regionu.
Kako je naveo, Srbija je pre više godina predlagala da se sedne i razgovara o tom pitanju i da se vidi ko se sve nalazi na tim listama.
Upitao je i da li Srbija treba sada da preporuči svojim građanima da ne idu u BiH ili Hrvatsku.
"Što se tiče ovih sa Kosova, oni bi trebalo da daju nalog da izbegavaju da putuju bilo gde, jer gde god da krenu biće uhapšeni i to ne samo zbog događaja na Kosovu. Najviše ljudi među borcima Islamske države proporcionalno po broju stanovnika je sa Kosova", primetio je Dačić.
Dodao je da se to pitanje politizuje, jer, kako je primetio na KiM slobodno mogu da hapse Srbe, ali da kada se uhapsi neki Albanac od toga se pravi politički proces.