Svečano otvoren ventil i zvanično pušten gas kroz Turski tok
ISTANBUL: Spajanjem poslednje cevi i odvrtanjem ventila, predsednici Turske i Rusije Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin, zajedno sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Bugarske Bojkom Borisovim, simbolično su i zvanično pustili u rad gasovod "Turski tok".
Danas je u rad puštena deonica gasovoda od ruske Anape do turskog mesta Kijikej, cevima ispod Crnog mora.
Drugi krak gasovoda koji je namenjen snadbevanju ruskim gasom južne i jugoistočne Evrope je u izgradnji i ići će od turske granice, preko Bugarske kroz Srbiju do Mađarske.
Svečanom otvaranju u Istanbulu, pored Vučića i Borisova, prisustvovao je veliki broj zvaničnika.
Turski predsednik Erdogan je poručio da je "Turski tok" pokazatelj dobre saradnje Turske i Rusije i istorijski energetski projekat u regionu, te da će zahvaljujući njemu milioni domova biti snabdeveni gasom.
Predsednik Rusije Putin je istakao da je saradnja Rusije i Turske na projektu gasovoda dobar primer saradnje dve zemlje u složenim međunarodnim odnosima i da je taj projekat značajan ne samo za te dve zemlje, već i za građane cele Evrope.
Rusija, inače, gradi Turski tok sa dva cevovoda, a ukupan kapacitet je oko 31,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Prvi krak gasovoda je namenjen snabdevanju domaćeg tržišta Turske, a drugi za zemlje južne i jugoistočne Evrope, dok je kapacitet svakog kraka gasovoda po 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
„Otvaranje "Turskog toka" je od ogromnog značaja za Srbiju, time gradimo arterije i vene naše energetske bezbednosti i naše energetske budućnosti, poručio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ističući da građani Srbije treba da budu ponosni i zadovoljni.
Vučić rekao za RTS da se na tom projektu radilo mnogo godina, a od 2014. i formalno.
"Za Srbiju je ovo od ogromnog značaja. Bukvalno time gradimo arterije i vene naše energetske bezbednosti i naše energetske budućnosti. Imamo 403 kilometra gasovoda kroz Srbiju, četiri merne stanice, jednu kompresorsku. Imaćemo važan objekat u opštini Žabari", rekao je Vučić.
On je dodao da očekuje da Bugarska svoju deo posla završi do kraja maja, te da dva-tri-četiri meseca nakon toga potekne gas.
"Posle toga ćemo razvijati sekundarnu mrežu. Južno od Leskovca nemamo gas, a za nova postrojenja nam treba. Moramo da radimo i za Toplički, Rasinski, Zlatiborski okrug da bismo mogli da dovodimo važne investitore", napominje Vučić.
Srbija, kako kaže, ne sme da ostane bez gasa.
"Bez gasa je Srbija propala zemlja, staje naša industrija. Trošimo po 300, 400 miliona kubika gasa više nego prošle godine. Tom brzinom raste proizvodnja u našoj zemlji. Mi ne smemo to sebi da dozvolimo", rekao je Vučić.
Ukoliko Srbija popuni svoje gasne kapacitete, oko 13 milijardi kubika gasa, za sedam-osam godina moći će da kroz naplatu tranzita gasa povrati novac sav uloženi u gasnu infrastrukturu, kaže predsednik.
Odgovarajući na pitanje da li se može odoleti političkim pritiscima zbog izgradnje gasovoda, Vučić je ukazao da su gas i nafta oduvek bili sredstvo političke borbe.
"Mi moramo da se borimo za svoju zemlju, mi nismo Rusi ili Kinezi pa da se suprotstavljamo bilo kome na svetu. Mi smo mali, zato smo tražili način kako da se provučemo kroz iglene uši a da napravimo najbolje moguće za Srbiju", napominje Vučić.
Ukazujući da nema ništa protiv diverzifikacije gasnih izvora, Vučić je rekao da je u ovom trenutku ruski gas najpovoljniji.
"Nikakvih problema u trgovini nismo imali", naveo je on.
Srbiji je, kaže, u Istanbulu ukazano poštovanje i zbog toga, dodaje, građani treba da budu ponosni.
Iskreno prijateljski odnosi sa Rusijom
Vučić je u Istanbulu imao susrete sa predsednicima Rusije i Turske, Vladimirom Putinom i Redžepom Tajipom Erdoganom, a da je sastanak sa Putinom trajao nešto duže.
"Srpsko-ruski odnosi idu u vrlo dobrom smeru, iskreno prijateljski odnosi", rekao je Vučić za RTS, navodeći da su Rusi i Turci imali više tema za razgovor - Libija, Sirija, Irak.
Iz tih tema se, kaže, Srbija sklanja.
"Veliki neka se time bave, mi poštujemo sve zemlje, a dajte da uradimo šta možemo za svoje građane. Moji dometi veći od toga nisu. Oni koji se prave da su im dometi mnogo veliki, obično ne bi mogli da budu ni predsednici kućnog saveta", kazao je Vučić.
Drugi krak gasovoda ide od Turske kroz Bugarsku preko Srbije, a zatim dalje do Mađarske, a u planu je da se nastavi prema Slovačkoj i Austriji.
Prve količine gasa iz Turskog toka poteći će kroz magistralni gasovod u Srbiji u drugoj polovini godine, najverovatnije u oktobru, kada počinje sledeća gasna sezona.
Vučić: Gasovod garantuje ubrzani ekonomski razvoj Srbije
Vučić je istakao, posle svečanog puštanja u rad deonice gasovoda Turski tok, u Istanbulu, da će njegov krak, koji će proći kroz našu zemlju, "balkanski tok", obezbediti značajan uslov za ubrzani ekonomski razvoj Srbije.
“Bez gasa nema industrije, Železare, nijednog od velikih proizvođača... Sve nemačke kompanije su došle, a mnoge druge strane firme ne bi došle, da nemamo uredno snabdevanje gasom. Na primer, Teklas traži gas, a mi južno od Leskovca nemamo snabdevanje gasom", kazao je on za TV Pink.
Vučić je najavio da će, kada Bugarska bude završila svoj deo gasovoda, krajem maja, sa bugarskim premijerom Bojkom Borisovim obići bugarski deo, koji je deo balkanskog toka, koji ide preko Bugarske do Srbije.
« Pravićemo dalje gasovod prema RS, ali I BiH I nekim drugim teritorijama, naravno I ka Mađarskoj, gde je izlaz », ukazao je on.
Vučić je podvukao da je gasovod pitanje napretka naše industrije, privrede, jeftinog goriva za stanovništvo.
Energetska bezbednost je, kako je kazao, pitanje sigurnosti.
« Veliku stvar smo učinili ako budemo mogli da kompletnu količinu gasa od oko 13 miliajrdi kubnih metara obezebedimo da idu tranzitom kroz Srbiju. To bi značilo da za sedam do osam godina vratimo sve uložene pare. To nije realno, ali za 10 do 12 godina biće kao da ni dinara nismo uložili », poručio je on. Kazao je da je ponosan na poštovanje koje su predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan, predsednik Rusije Vladimir Putin i bugarski premijer Borisov pokazali prema Srbiji na svečanosti u Istanbulu.
« Veoma sam srećan što sam mogao da predstavljam Srbiju na ovoj svečanosti na kojoj je Srbija dobila takvo poštovanje od jedne velike svetske sile, najveće regionalne sile i jedne članice EU », rekao je on.