VUKAŠIN GROZDANOVIĆ, KOORDINATOR OPENS-a Mladima otvorena vrata
NOVI SAD: Novi Sad je poglavlje 2019. godine završio kao Omladinska prestonica Evrope, a kroz programe koji su realizovani u tek minuloj godini postavljeni su temelji omladinske politike za naredne godine bez obzira na to što pažnja Evrope više neće toliko biti usmerena na Novi Sad, već na neke nove prestonice mladih Starog kontinenta.
Organizacija „Omladinska prestonica Evrope Novi Sad – OPENS” nastaviće svoje delovanje i aktivnosti i u narednim godinama, s otvorenim vratima za nove programe i ideje koji su namenjeni poboljšanju položaja ambijenta za mlade i da svoje znanje i iskustvo prenosi organizacijama, kako u Novom Sadu, tako i širom Srbije i regiona, saznajemo u razgovoru s koordinatorom OPENS-a Vukašinom Grozdanovićem.
– Kada smo pravili organizaciju OPENS, nismo je ograničili samo na prošlu godinu već smo stavili i u imenu da je Omladinska prestonica Evrope. Iz našeg logoa u 2020. nestaje 2019. godina, a vrata postaju otvoren prozor, kao simbolika da su neki koraci napravljeni, ali da posao nije završen, i da vidimo, sa svim tim znanjima i iskustvima koje smo stekli, šta možemo pretočiti u održivi sistem, sistem omladinskih ustanova kreiranih u partnerstvu organizacija, lokalnih i republičkih vlasti na bazi iskustva i rezultata u godini za nama i onda to preneti širom Srbije. To treba da bude zadatak OPENS-a kao organizacije i ne vidimo da zauzimamo mesto bilo kojoj lokalnoj ili nacionalnoj organizaciji, već da u partnerstvu sa svima njima pokušamo da odgovorimo na izazove koji su trenutno pred nama – kaže Grozdanović za „Dnevnik”.
Koji su to izazovi kada su mladi u pitanju i koje su mogućnosti OPENS-a u rešavanju tih izazova?
– Kada smo 2016. godine u novembru proglašeni za Omladinsku prestonicu Evrope, druga misao mi je bila šta posle 2019. godine. Kako tu veliku šansu pred nama pretvoriti u održivi sistem i kontinuirane programe. Nijednog trenutka nisam sumnjao u to da ćemo sve što smo zamislili, obećali i isplanirali, i uraditi, već su mi misli odmah bile – kako i šta posle. Zahvaljujući timu, saradnicima i partnerima, imao sam dovoljno prostora da se u godini titule, osim operativnim stvarima, bavim i vizijom budućnosti i sledećim koracima. Najveći problemi s kojim se suočavamo su nezaposlenost mladih, odliv mozgova, zdravlje i prevencija socijalnog isključenja mladih u riziku, ali rešenje tih problema ne vidimo kao jedinu meru i korak. Vizija ka kojoj idemo glasi: Mladi su zdravi, ekonomski nezavisni, ravnopravni i doprinose zajednici u kojoj žive i žele u njoj da ostanu. Siguran sam u to da sve to možemo realizovati jedino zajedno, u istinskom partnerstvu, na krilima temelja koje smo zajedno postavili.
Na početku nove godine, red je da se rekapitulira protekla, „prestonička“ godina kada je Novi Sad bio omladinski centar Evrope?
– OPENS je nedeljno realizovao 28 aktivnosti, u to ne računajući pripremne sastanke i radnje, to su četiri aktivnosti dnevno, i 1.440 na godišnjem nivou. Svake nedelje u proseku smo potpisali dva protokola o saradnji i podršci programima, projektima, idejama mladih koje su bile van naših aktivnosti, a u duhu Omladinske prestonice Evrope i u sklopu našeg programa. Tokom te iste nedelje, direktno ili indirektno, uživo i preko društvenih mreža, komunicirali smo s 22.993 mlade osobe iz celog sveta, što prevedeno na jedan dan zmači 3.285 osoba dnevno. Uveliko premašen milion na godišnjem nivou. Dnevno smo volontirajući provodili 37 sati kojih, kada bi bili raspoređeni u jednoj nedelji, bilo do 259, a u jednoj godini do 13.481 volonterska sata, ne uzimajući u obzir volonterske sate organizacija-partnera koje još prikupljamo.
OPENS se pojavljivao kao organizator i suorganizator brojnih manifestacija…?
– Mladi u tim programima možda ne znaju da su to programi koji su organizovani od OPENS-a i uz njegovu podršku, ali zar to i nije poenta uređenog sistema – da programi teku, aktivnosti se sprovode i učesnici dobijaju usluge koju se kreirane po njihovim potrebama, bazirane na istraživanjima profesionalca i koje daju rezultate? To smo upravo pokazali prošle godine. Sve To ne bismo uradili bez naših saradnika, 42 organizacije sa 46 trogodišnjih programa i više od 100 institucija, organizacija i partnera.
Trogodišnji programi počeli su 2018. godine, što znači da je sledeća godina još u znaku Omladinske prestonice Evrope. Kako ste zadovoljni dosadašnjom realizacijom tih projekata?
– I ova godina je prilika da omladinske organizacije, njih 42, realizuju 46 programa u skladu s onim što su napisale u tim projektima. Smatrali smo da je važno da pokažemo da se, kada se planira dugoročnije – a organizacije znaju da imaju tri godine potencijalnog finansiranja i sve zavisi od njih – programske aktivnosti nadovezuju, imaju kontinuitet, mogu se postići dalekosežniji rezultati koji ostvaruju veći efekat nego kada se to cepka na projekte u toku jedne godine. Sada smo trenutno dve trećine tog programa, i sve što smo zacrtali i napisali u tim aplikacijama i aplikaciji prema Evropskom forumu mladih, 90 odsto toga smo i uradili i vrlo smo zadovoljni zbog toga. S druge strane, videli smo da nam se organizacije, mladi i neformalne grupe, javljaju i mimo tih organizacija koje smo mi odabrali, te smo napravili način da pomognemo njihove aktivnosti koje su duhu Omladinske prestonice, imaju veze s našim projektom, a nisu obuhvaćene kroz to trogodišnje finansiranje. Tako da smo prošle godine potpisali više od 100 memoranduma o saradnji s raznim organizacijama i institucijama koje su sprovodile aktivnosti namenjene mladima. Napominjem da su svi programi bili besplatni. Kada se sve to sabere, mislim da je mnogo toga urađeno i da je pokazano da, kada postoji most između donosilaca odluka, institucija i organizacija za mlade, a to je bio OPENS, onda se može mnogo toga više uraditi.
n Aleksandar Savanović
Foto: „Dnevnik” i OPENS
Legati OPENS-a
Koji su to legati OPENS-a, šta je ono što ostaje iza projekta Omladinske prestonice Evrope 2019. godine?
– Na početku je napravljen Novosadski omladinski forum, savet za mlade, koji sada živi za sebe i radi. Ove godine će biti gotov Omladinski centar, krenuće programi tamo da funkcionišu. Jedan od legata je i teren za basket tri na tri, iza studentskog Doma C na Limanu, na kojem će moći da se organizuju turniri i aktivnosti tokom cele godine. To se realizuje u partnerstvu s NIS-om. Ove godine planiramo da apliciramo i za izgradnju terena za parkur, da se angažujemo oko tih urbanih, akcionih sportova. Takođe, ostaje model mobilnog omladinskog kluba, koji smo razvijali u saradnji s Centrom za omladinski rad, i kamperom smo išli po različitim delovima grada. Pružamo podršku drugim prostorima za mlade. Nismo imali omladinski kreativni centar pa i funkcionišu uz podršku OPENS-a. Imamo omladinski klub na Spensu, da ne bude sve skoncentrisano u omladinskom centru u Kineskoj četvrti.Legat će pre svega biti to uzdužno i poprečno povezivanje. Biće lakše da se dobiju dozvole, biće lakše da se neke stvari koje su prošle godine uspostavljene sprovode ove. Hoćemo da pokrenemo fond za lični razvoj mladih. Ima mnogo mladih koji idu na obuke od kojih lokalna zajednica može imati koristi. Krećemo s omladinskim prestonicama Srbije, da se po uzoru Novog Sada ove godine raspiše konkurs širom cele Srbije, pa da vidimo da model koji smo uspostavili u Novom Sadu krene i negde drugde da funkcioniše.