Gripa ima u južnoj Bačkoj, epidemije ni na pomolu
Kako kaže Nacionalna referentna laboratorija za influencu Institut za virusologiju vakcine i serume „Torl k”, od 18 uzoraka na grip, pozitivna su tri uzorka, i to jedan na virus tipa A (H1 pdm09) i dva tipa B (Victoria).
Prema podacima Odeljenja za epidemiološki nadzor Centar za prevenciju i kontrolu bolesti Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” , u 52. izveštajnoj nedelji Nacionalne referentne laboratorije za influencu Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak” koji je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” dobio za odgovarajuću nedelju nadzora, beleži se 4.125 slučajeva oboljenja sličnih gripu s incidencijom od 56,83. Takođe, registruje se nizak intenzitet aktivnosti virusa gripa i sporadična geografska raširenost. Najviše obolelih je u uzrasnoj grupi dece stare do četiri godine.
Do sada su potvrđeni slučajevi gripa s teritorije Grada Beograda, Južnobačkog, Nišavskog i Braničevskog okruga, dobijenim od instituta/zavoda za javno zdravlje na teritoriji Republike Srbije. Virus gripa uzeto je 25 uzoraka, a virus je potvrđen u pet uzoraka, i to virustipa A (N1)pdm09 u četiri i B Victoria u jednom uzorku. Epidemije, dakle, još uvek nema, jer je aktivnost virusa još uvek niska, iako se povećanje obolelih očekuje u narednim nedeljama, kad se završe praznici i većina ljudi krene javnim prevozom na posao, a deca u školu.
Vakcinacija osetljivih socijalnih i radnih grupa završena je u decembru, a prema podacima Ministarstva zdravlja, ove godine nabavljeno je u prvom turnusu 290.000 doza, što je za 50.000 više nego prošle godine, a potom je pre dve nedelje stiglo jo 10.000 doza četvorovalentne vakcine. Primile su je osetljive grupe stanovništva: hronični srčani bolesnici, trudnice, rekonvalescenti posle težih bolesti i operacija, kao i medicinski radnici.
Što se ostalih oboljenja sličnih gripu tiče, najviše obolelih od ima u uzrasnoj grupi dece do četiri godine. Ukupno je u 53. nedelji registrovano 799 slučajeva, dok je nešto složenija situacija kad su akutne respiratorne infekcije pitanju. Do sada je registrovano ukupno 7.737 slučajeva, ovoga puta najviše među predškolcima i školskom decom od 5 do 14 godina.
Prema bolničkom sentinel nadzoru nad teškom akutnom respiratornom infekcijom (SARI) u ovoj izveštajnoj nedelji prijavljeno je 26 slučajeva ovog oboljenja. Laboratorijskim testiranjem 16 sentinelnih uzoraka, potvrđeno je prisustvo virusa gripa tipa A (N1)pdm09. Ovo je virus takozvanog svinjskog gripa koji je izazvao pandemiju 2009. godine i čija se antitela sadrže u ovogodišnjoj vakcini koja je distribuirana u Srbiji.
U Hrvatskoj je službeno registrovano ukupno 878 obolelih od gripa, a jedna osoba je preminula, javlja Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Vrhunac sezone gripa očekuje se krajem ovog i idućeg meseca, preneo je sinoć portal Indeks.hr.
Jedan smrtni slučaj zabeležen je u Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu. Zavodu za javno zdravstvo prijavljena su još četiri smrtna slučaja, ali zasad nije potvrđeno da su uzrokovani gripom. U Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu grip je prikovao za krevet 20 pacijenata.
- Pet pacijenata je na odrasloj i dečjoj intenzivnoj nezi, jedan je na aparatu za veštačko disanje, a jedna pacijentkinja je na veštačkim plućima - rekao je načelnik Klinike za infektivne bolesti “Dr Fran Mihaljević”, Ivan Puljiz.
U ovoj nedelji prijavljena su i tri slučaja oboljevanja od akutnog resporatornog distres sindromaSentinel nadzor nad oboljenjima sličnim gripu i akutnom respiratornom infekcijom pokazao je da je od ovih bolesti u bolnicama i drugim ustanovama oblolelo šest osoba, iz Vojvodine, Niša i Pirota.
Oboljenje slično gripu je akutna respiratorna bolest s početkom u prethodnih sedam dana i izmerenom temperaturom od 38 C ili iznad 38C i kašljem. Da nije grip dokazuje se slanjem uzorka u “Torlak”, a do tada se leči lekovima za skidanje temperature, ležanjem, čajevima.
Akutna respiratorna infekcija ima najmanje jedan od četiri respiratorna simptoma: kašalj, gušobolju, plitki dah, korizu, kao i potvrda lekara da je bolest uzrokovana infekcijom. Akutna respiratorna infekcija može biti praćena temperaturom, ali i ne mora. Teška akutna respiratorna bolest je akutna respiratorna bolest s početkom u prethodnih sedam dana koja zahteva najmanje jednu noć hospitalizacije i uključuje temperaturu od 38C ili iznad 38C, kašalj i plitko ili otežano disanje.
I. V.