Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Domaći i indijski radnici prave školicu za decu u Bočaru

03.01.2020. 12:59 13:08
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

U kompleksu dvorca Hertelendi, koji će ove godine biti školica u prirodi za decu predškolskog uzrasta i onu iz nižih razreda osnovne škole, u toku je gradnja alatnice, završeno je merenje i izliveni su temelji, a gradi se i objekat za rekreaciju u drugom delu dvorišta.

U tu investiciju Pokrajinska vlada je uložila 361 milion dinara, a predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović nedavno je ozvaničio početak radova na obnovi dvorca i istakao da grade sve ono što Vojvodina do sada nije imala.

Predsednik opštine Novi Bečej Saša Maksimović napomenuo je da im je obnova dvorca najveća investicija 2019. i da je svakako značajna, ne samo za selo Bočar već i za čitavu opštinu.

– Trenutno se radi unutrašnjost velike zgrade i to su poslednje informacije koje imam. Novac je obezbeđen za taj projekat, ostalo je samo da se radi – kaže Maksimović. – Ne radi se samo rekonstrukcija postojećih objekata već se grade i novi – fiskuluturna sala koju će deca koristiti u slučaju lošeg vremena i tokom zimskih meseci i kompletno se uređuje ceo taj prostor. Reč je o placu od hektar i po koji će sadržati razne sadržaje za decu, sportske terene, pešačke staze. Radovi su u toku, završena je sva procedura oko papirologije i obezbeđene sve potrebne dozvole, dokumentacija je završena i izvođači radova su na terenu. Očekujemo da će svi radovi biti završeni do kraja proleća i od sledeće školske godine deca predškolskog urasta i nižih razreda će imati prostor za boravak u prirodi, bilo da je u pitanju jednodnevni izlet ili višednevni boravak školice u prirodi.


Oživeće i samo selo

Predsednik opštine Novi Bečej Saša Maksimović kaže da obnova dvorca znači i budžetu Opštine, ali još važnije samom naseljenom mestu Bočar, koje ima oko 1.200 stanovnika i koje će dobiti novi život, te ovakav objekat neće dozvoliti da se selo ugasi.

– Otvara mogućnost i privatnom sektoru da se razvije, ukoliko se napravi smeštaj i za roditelje – kaže predsednik opštine Novi Bečej.

Novi Bečej, osim dvorca Hertelendi, ima još četiri dvorca, od kojih je još jedan u vlasništvu lokalne samouprave i nije predmet restitucije kao ostali, a to je dvorac Karačonji u Novom Miloševu, za koji Opština takođe ima planove.


Izvođač radova je firma „Modulor“ iz Beograda, a građevinska tehničarka koju smo zatekli na samom gradilištu kaže su uradili duplo krunsko slaganje biber-crepa, što su, s izlivanjem temelja, najvažniji radovi koji su završeni lane.

– Tokom zime radićemo na unutrašnjosti dvorca, a završeni su i radovi na struji – kaže građevinska tehničarka Aleksandra Jankov, koja je majka troje dece iz Bočara, a deca joj se igraju odmah na fudbalskom terenu do Hertelendija, dok je mama na poslu.

Kaže da mnogo voli svoje selo, u koje se vratila, i da joj je veoma drago što se dvorac obnavlja, a prilika za posao u sopstvenom selu se stvorila taman na vreme kada su deca malo porasla. Volela bi da zaživi poljoprivreda u Bočaru. – Imamo 15 radnika na terenu, od toga sedam Indijaca, od kojih samo jedan govori engleski, međutim, komunikacija ne predstavlja problem, priča se na tri jezika – kaže Aleksandra Jankov.

Teren za rekreaciju koji se gradi biće zatvoren, da bi se deca mogla rekreirati i u zimskim uslovima.


Šta sve ima ispod starih temelja

– Kopanje je završeno i gde god smo kopali temelje, svuda smo naišli na temelj. Na mestu gde će biti sala, znamo da je bio magacin. Kopali smo i mašinama i ručno – kaže Aleksandra Jankov. – Na metar i po dubine pronašli smo i polomljene porcelanske tanjire, šoljice, činijice, koje smo sačuvali. Svaki put radnici nalaze nešto novo i donesu mi. Predmete smo našli ispod starih temelja i mislim da ćemo uspeti nešto da spojimo, neke stvari imaju i žig, ostaci porcelanskih figurica, a našli smo i vilicu neke velike životinje, ne znamo koje.


Indijski radnik Dermiš Patel kaže za naš list da mu se dopada rad u Srbiji, ima ugovor o radu potpisan na dve godine, a ovde je već godinu. Radio je u Sremskoj Mitrovici, Subotici, Paraćinu, a sada i u Bočaru.

– Ja sam iz Mumbaja, koji je veliki grad, naspram čega je Bočar zaista jako malo mesto – kaže Dermiš. – Hrana je dobra, svi kuvamo, ali najviše jedemo ribu i piletinu. U Sremskoj Mitrovici smo radili najduže, pet meseci, i do sad je sve u redu, bez ikakvih problema.

Kako smo čuli, indijski radnici dolaze u Srbiju jer su kod njih plate toliko niske (kažu čak dolar za dan dobiju), te im je ovde zarada izuzetno dobra i nakon dvogodišnjeg rada u Srbiji, vraćaju se kući.

Polako stiže i materijal, a biće uposleno još radnika. Rok za završetak radova je 270 dana.

Dvorac iz 19. veka u stilu secesije dobiće i nove objekte, kompletno uređenje 1,7 hektara dvorišta, čime će ono biti prošireno. Sam dvorac ima 2.190 kvadrata, projektom je planirana izgradnja smeštajnog paviljona površine 731 kvadrat, objekat za rekreaciju na 340 kvadrata, ali i 492 metra ograde.

– Biće urađen i prečistači vode i otpadnih voda, trafostanice, kao i trim-staza, fitnes na otvorenom, teren za mali fudbal s travnatim delom, igralište za decu na prirodnoj podlozi, kao i na tartanu, amfitetar na otvorenom, dakle uređenje kompletnog prostora s ozelenjavanjem i prikladnim sadržajima za decu – kaže Saša Maksimović.

Maša Stakić

Piše:
Pošaljite komentar