Za skijanje porodici treba najmanje 54.000 dinara
NOVI SAD: Zimska seozna počela je u skijalištima Srbije i trajaće sve do kraja marta naredne godine. U toku je zimski školski raspust, a pred nama su i Nova godina i Božić pa porodice s decom znaju da upravo ovaj period iskoriste za odlazak na zimski odmor.
Koliko se trenutno gostiju, domaćih i stranih, odmara na planinama u turističkim agencijama ne mogu sa sigurnošđu da navedu, ali napominju da prodaja aranžmana ide solidno, u nekima kažu da su baš zadovoljni, pa računajući i jedne i druge, može se zaključiti da je prodata najmanje polovina od zakupljenog smeštaja.
Dobroj prodaji zimskih aranžmana, kažu, ide u prilog i to što su domaći gosti počeli da menjaju navike. Sve do pre nekoliko godina najčešće su se tražila letovanja, ali su sada zimovanja uzela primat jer se i u zimskoj sezoni može ugrabiti dobar popust i uštedeti.
U novosadskoj agenciji „Tango travel” naglašavaju da njihovo iskustvo iz ove sezone pokazuje da je tražnja zimovanja nijansu povećana.
Traže se najviše ski-centar Kopaonik, zatim Zlatibor, Divčibare, Stara planina, ali je Kopaonik ubedljivo najprivlačniji turistima, kako domaćim, tako i inostranim, prvenstveno zbog uređenih skijaških staza koje nudi svim kategorijama skijaša, od onih koji tek staju na skije do onih koji su taj sport usavršili, kaže Saša Kosanić iz „Tango travela”. Kako dodaje, apartmanski smeštaj za dve osobe u januaru na Kopaoniku je oko 350 evra za sedam noćenja, bez hrane.
To su „JAT apartmani” koji se lepo prodaju zbog lokacije i blizine ski-staze. Za četvoročlanu porodicu najpovoljniji aražman tokom januara iznosi 53.260 dinara za sedam noćenja bez hrane, ali se tri obroka mogu naknadno platiti u nekom od hotela i koštaju 3.000 dinara po osobi dnevno. Deca od dve do deset godina imaju popust, i za njih su tri oborka upola jeftinija od te cene. Na kraju sezone isti aranžman košta 44.340 dinara. Tim cenama treba dodati i ski-pas, koji, u zavisnosti od termina zimovanja, košta u rasponu od 84 evra za šest dana do 140, navodi naš sagovornik.
Na Staroj planini, koja poslednjih godina postaje sve interesantnija turistima, boravak za dve osobe u hotelskom smeštaju, koji podrazumeva sedam nođenja, tri obroka i dve užine, košta 60.000 dinara.
Naši turisti, osim domaćih planina, vole da osete čari zime i u skijlaštima drugih zemlja. U agencijama kažu da ove zime kod domaćih gostiju vlada najveće interesovanje za Bugarskom. Razlog tome je klima, zbog koje sezona skijanja može izuzetno dugo trajati – u nekim mestima čak do maja – ali i ubrzani razvoj bugarskih skijaških centara.
Mada za mnoge nije inostranstvo, bez pasoša se ne može stići do olimpijske Jahorine u Republici Srpskoj.
U Udruženju turističkih agencija Srbije ne raspolažu podacima o tome koliko turista tokom zimske sezone poseti domaće ski-centre, ali ističu da, osim domaćih, naše planine pohode i strani, prvenstveno iz okruženja, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Mađarske, Austrije, ali i iz Nemačke pa čak i Amerike.
Stranci se kod nas ne zadražavaju manje od sedam noći i umeju da uživaju u čarima zimskog ugostiteljstva, tako da ostave i veću količinu para.
Turistička agencija „Jahorina info” specijalizovana je za prodaju aranžmana na toj planini i navodi da su cene ove zime pet do deset odsto veće u odnosu na prošlu godinu. U zavisnosti od termina, kategorije smeštaja i vrste usluge, noćenje može stajati od deset do sto evra po osobi.
Prosečno na toj planini prošle zime gosti iz Srbije proveli su po šest noći, kaže Branka Obućina iz te agenicije.
Skijališta na Jahorini su, dodaje, od prošle sezone odlično uređena.
Svake godine se uvode novine. Ove je napravljena nova plava staza „Novak Đoković”, gondola „Emir Kusturica”, cela staza Poljice osvetljena je za noćno skijanje, postavljeni su novi topovi za osnežavanje, obezbeđena su nova parking-mesta, kaže Branka Obućina.
Z. Delić