Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srednjoškolci upozorili vršnjake na opasnosti trgovine ljudima

25.12.2019. 10:32 10:36
Piše:
Foto: Učenički parlamenti su nagrađeni laptopovima

Rezultati projekta „Oprez – trgovina ljudima je mračna zona društva” predstavljeni su juče u novosadskoj Gradskoj kući, gde su učenici četiri tehničke srednje škole iz Novog Sada izvestili o načinima na koji su svoje školske drugare upoznali s tom tematikom.

Projekat je nastao na inicijativu lokalnog tima Grada Novog Sada za borbu protiv trgovine ljudima i Omladinske prestonice Evrope „Novi Sad 2019 – OPENS”, a realizovali su ga učenici Srednje mašinske škole, Tehničke škole „Mileva Marić Ajnštajn”, Saobraćajne škole „Pinki” i Tehničke škole „Pavle Savić”.

– Tim grada za borbu protiv trgovine ljudima, kao radno telo koje je imenovao gradonačelnik Novog Sada ,i OPENS 2019 pokrenuli su inicijativu da tema trgovine ljudima bude sagledana iz drugačije perspektive, perspektive mladih – izjavila je tom prilikom pomoćnica gradonačelnika Ljiljana Koković. – Cilj je bio da učenici srednjih škola iskažu svoju spoznaju o trgovini ljudima, prevenciji i zaštiti. U okviru tog projekta, lokalni tim je s OPENS-om i Školskim odborom održao edukativne časove u četiri srednje škole, nakon čega su formirani projektni timovi učenika koji su osmislili preventivne akcije. Danas smo videli rezultate njihovog rada i njihovih projekata, a na samom kraju predstavnici OPENS-a uručili su laptopove učeničkim parlamentima tih škola. Verujem da će ti mladi ljudi nastaviti da šire programe prevencije među svojim vršnjacima i u društvu i da će na taj način doprineti smanjenju negativnih statističkih podataka u društvu. Grad Novi Sad će nastaviti da podržava programe i projektne aktivnosti koje su usmerene u pravcu prevencije trgovine ljudima i, naravno, podršku žrtvama radi boljeg oporavka i reintegracije.

Koordinator tima za borbu protiv trgovine ljudima Nenad Drašković napomenuo je da je to telo formirano na inicijativu gradonačelnika Novog Sada u junu 2018. godine i da ga čini devet profesionalaca iz institucija i organizacija koje se u svom radu susreću s problemom trgovine ljudima. Kako je naveo, u pitanju su predstavnici Višeg javnog tužilaštva, Apelacionog suda, policije, Centra za socijalni rad, Školske uprave, Doma zdravlja, Crvenog krsta, nevladine organizacije NSHC i samog Novog Sada.

– Zadatak tima je da se o temi trgovine ljudima više razgpovara i da se podigne svest javnosti o toj negativnoj pojavi, naročito imajući u vidu da se obično misli da trgovina ljudima podrazumeva da neko bude na silu otet i potom eksploatisan – kazao je Drašković. – Međutim, postoje drugi načini, vrlo perfidni, mimikrirani načini da osoba uđe u zamku lanca trgovine ljudima, a da uopšte to ne primeti, odnosno, kada shvati, tada je već bespomoćna da se odupre i izađe iz tog lanca.

Kako je istakao, zbog toga je važno što je tim obišao škole i zamolio decu da iz sopstvenog ugla sagledaju taj fenomen i da sama smisle preventivne akcije za svoje školske kolege.

– Zaista smo prijatno iznenađeni koliko su ta deca s velikom ozbiljnošću, pa može se reći i profesionalnošću, uradila te akcije u sve četiri škole. Nadamo se da ćemo imati prilike da i dalje radimo i razgovaramo o toj temi da bismo svi zajedno umeli da se zaštitimo – poručio je Nenad Drašković.

On je kazao i da lokalni tim, u saradnji s Gradskom upravom za omladinu i sport, obilazi još pet škola, a da je namera da u narednoj godini sve škole u Novom Sadu budu upoznate s tom temom.

– Uspeli smo da uradimo nešto i na polju zaštite žrtava jer tu slabo šta postoji. Ako osoba i uspe da se izvuče iz lanca trgovine ljudima, ima vrlo velike traume i posledice. Da bi se reintegrisala u društvo, ipak osnovna stvar je da ima zaposlenje i izvor prihoda. Zahvaljujući razumevanju Uprave za privredu, uspeli smo da u Akcioni plan zapošljavanja uvedemo i obuku za zapošljavanje osoba koje su bile žrtve trgovine ljudima, jednu specifičnu obuku, koja bi s jedne strane trebalo da pruži psihološku pomoć, a onda i da postanu konkurentniji na tržištu rada. S obzirom na to da je uključena i Nacionalna služba  za zapošljavanje, nadamo se da ćemo uspeti da izvedemo posao do kraja tako što ćemo naći i zaposlenje tim osobama – zaključio je Drašković.


Godišnje između pet i deset žrtava

Govoreći o broju žrtava trgovine ljudima u Novom Sadu, Nenad Drašković je istakao da su na globalnom nivou cifre velike i zastrašujuće.

Lokalno, one na prvi pogled nisu tako velike: prosečno na nivou Srbije bude pedesetak identifikovanih slučajeva godišnje, u Novom Sadu između pet i deset. Ako imamo i jednu žrtvu trgovine ljudima u našem okruženju, to je već strašno. Zato ta cifra nije mala kolika god da je, a s druge strane, svi znamo da je taj broj, nažalost, verovatno mnogo veći. Zbog toga je važno što se ta tema integralno podiže na viši nivo jer u čitavom lancu, svi su bitni: policija, Tužilaštvo, Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima, lokalna samouprava i svi mi ostali. Važno je da budemo efikasniji u otkrivanju, a posle u podršci – napomenuo je Drašković


Koordinatorka OPENS-a Dobrila Marković objasnila je da je cilj učeničkih prezentacija da upozore na pojavu trgovine ljudima i da nauči mlade kako da se zaštite od nje.

– Ideja nam je bila da edukujemo đake srednjih škola, a naročito tehničkih, koji vrlo često nakon završetka školovanja odlaze u inostranstvo i traže posao, a time su u povećanom riziku da postanu žrtve trgovine ljudima, kako u radnoj ekspolataciji, tako i u seksualnoj – kazala je dobrila Marković. – Naša uloga je bila da nagradimo učenike za sav njihov trud i obezbedili smo četiri laptop računara za učeničke parlamente.

S. Krstić

Foto: Grad Novi Sad

Piše:
Pošaljite komentar
Selaković: Trgovina ljudima je vid organizovanog kriminala

Selaković: Trgovina ljudima je vid organizovanog kriminala

30.07.2015. 13:15 13:33