Izdvojen DNK iz žvake drevne Skandinavke
KOPENHAGEN: Analiza "žvakaće gume" starije od 5.000 godina otkriva ne samo poreklo drevne Skandinavke koja ju je žvakala već i boju njenih očiju, bakterije iz usta i šta je jela, kažu danski naučnici.
To je prvi put da je gen drevnoga čoveka dobijen iz nečega što nisu kosti ili zubi, rekao je Hanes Šreder sa univerziteta u Kopehagenu, koautor istraživanja koje je u objavljeno u časopisu Nejčer.
Taj dragoceni izvor drevnog DNK, posebno iz perioda iz kojih su retki ljudski ostaci, je crnkasta smesa dobijena od zagrejane kore breze koja se vrlo dobro sačuvala.
U praistoriji se često žvakala, što pokazuju otisci zuba u kori breze.
Pasta koju su proučavali stručnjaci u Kopenhagenu otkrivena je tokom arheoloških iskopavanja koje je sprovodio muzej Loland-Falster u Siltholmu, na jugu Danske, prenosi Hina.
Proučavanjem smole breze, naučnici su utvrdili da ju je žvakala žena, verovatno plavih očiju i tamne kose.
Prema njihovom istraživanju, bila je genetski bliža lovcima-sakupljačima kontinentalne Evrope nego centralne Skandinavije i poput njih imala je smeđu kosu i plave oči.
Radi se verovatno o potomku doseljenika iz zapadne Evrope koji su se u Skandinaviju neselili nakon povlačenja lednika, kažu stručnjaci.