Dojče vele: I Britanci će raditi u Nemačkoj
BON: U Nemačkoj postoji konsenzus da je zemlji potrebna stručna radna snaga iz inostranstva, za četiri godine je oko pola miliona izbeglica našlo posao u Nemačkoj, a u narednom periodu će i mnogi Britanci, šokirani zbog izlaska njihove zemlje iz EU, želeti da dođu u Nemačku, a mnogi od njih će i trajno ostati, piše Dojče vele.
Do 2030. godine, kažu stručnjaci, Nemačkoj će nedostajati 6 miliona radnika. Dojče vele piše da već godinama zanatska udruženja dižu uzbunu. Njima trenutno nedostaje 250.000 ljudi.
Razlog je, s jedne strane, to što Nemačka stari, sve je više starije populacije. Osim toga, zanatski poslovi su za mlade u ovoj zemlji sve manje atraktivni i loše plaćeni. Pored toga, njmačko izvozna ekonomija cveta i nalazi se u ekspanziji.
Pre 20 godina su konzervativni političari u Nemačkoj vodili predizborne kampanje koristeći strah nemačkog stanovništva od dolaska strane radne snage.
Nemačka je odavno useljenička zemlja. 1960. godina, pa i ranije, počeli su stizati Ialijani, Turci, Portugalci i Grci. Namerno su ih nazvali gastarbajterima - radnicima koji su bili samo gosti u Nemačkoj. Ovaj naziv je sugerisao da bi oni jednog dana trebalo da se vrate u svoje zemlje. Oni to nisu učinili ostali su, dobili decu, a sada i njihova deca imaju decu.
Mnogi od njih nikada se nisu mogli osećati kao kod kuće jer je nedostajala poruka da su oni trajno dobrodošli. To je dovelo do problema u integraciji, s kojima se Nemačka danas susreće.
"Borba kultura" ostala je do danas, samo što se vodi na drugim frontovima ulogu neprijatelja stranaca preuzela je desno-populistička "Alternativa za Nemačku" (AfD), dok su se etablirane stranke u zemlji udružile protiv nje.
Zasluga je i razumne i pragmatične kancelarke Merkel što je svojoj Demokršćanskoj uniji izbacila iz glave narativ o opasnim strancima. Angela Merkel je odavno uverena da Nemačka svoje blagostanje može održati samo uz useljavanje stranaca.
Sada, nakon utvrđenih činjenica, moraju uslediti dela: od svih vodećih industrijskih zemalja Nemačka, zemlja s najjačom ekonomijom u Evropi, zauzima mesto na sredini lestvice, kada se ljudima u inozemstvu postavi pitanje bi li rado došli raditi u Nemačku.
Birokratija bespotrebno otežava stvari, a i plate su u drugim zemljama bolje. Neretko nedostaje "kultura dobrodošlice". I visti o ekstremno desničarskim i
antisemitskim napadima odvraćaju potencijalne useljenike od dolaska u Nemačku.
Nezavisno od neosporno utvrđenih činjenica da su Nančkoj potrebni useljenici kao radna snaga i dalje se vodi rasprava o izbeglicama. Nakon što je izbeglički talas zapljusnuo zemlju tijekom 2015. i 2016. godine, došlo je do niza pooštravanja propisa o azilu.
Pri tome i došljaci daju svoj doprinos u popunjavanju otvorenih radnih mesta. U protekle četiri godine je skoro pola miliona izbeglica našlo posao u Nemačkoj. U narednom periodu će i mnogi Britanci, šokirani zbog izlaska njihove zemlje iz EU, želeti da dođu u Nemačku - a mnogi od njih će i trajno ostati.
To će ovu zemlju trajno promeniti, biće šarenija i raznolikija. Bez obzira na izlive besa huškača iz redova krajnje desnice: činjenice niko ne može osporiti i to je većina u Nemačkoj konačno shvatila, piše Dojče vele.