U Meksiku pronađena brodska sidra iz vremena konkistadora
MEKSIKO SITI: Pomorski arheolozi pronašli su u blizini obala Meksičkog zaliva dva gvozdena sidra stara 500 godina, koja mogu da bace novu svetlost na špansku invaziju na američki kontinent.
Arheolozi kažu da je moguće da su sidra pripadala floti predvođenoj Špancem Ernanom Kortezom, koji je pokorio astečko carstvo u 16. veku.
Prošle godine u blizini je otkriveno još jedno sidro koje je sadržalo i drvo poreklom iz Španije.
Sva tri sidra pronađena su severno od luke Verakruz, prenosi BBC.
Kortezova flota iskrcala se 1519. godine upravo u tom gradu, koji se nekada zvao Vilja Rika.
U godinama nakon što su španski konkistadori 1521. godine odneli pobedu nad Astecima, taj grad je postao užurbana luka.
Ronioci su otkrili sidra 10-15 metara pod vodom, ispod gustog sloja sedimenta.
Arheolozi se nadaju da će to otkriće voditi pronalasku još podvodnih artefakata koji mogu da ilustruju istoriju španske invazije.
Do sada je identifikovano još 15 potencijalnih lokacija na kojima se nalaze sidra.
"Osvajanje Meksika bilo je iskonski događaj u istoriji čovečanstva, a olupine brodova, ako ih pronađemo, biće simbol sudara kultura koji je današnji Zapad doveo do onoga što danas predstavlja", rekao je pomorski arheolog Frederik Hanselman.
Veruje se da je Kortez uništio brodove tako što ih je ili zapalio ili namerno potopio ili nasukao, kako bi sprečio posadu da odustane od misije.
Predsednik meksika Andres Manuel Obrador zatražio je ranije ove godine od Španije da se izvini meksičkom domorodačkom stanovništvu zbog zlostavljanja počinjenih tokom invazije.