Evroliga: Stauskas prekinuo Zvezdin niz

12.12.2019. 21:27 22:56
Izvor: Fonet/A. Barda/Crvena zvezda-Baskonija

Košarkaši Crvene zvezde nisu uspeli da nastave pobednički niz u Evroligi jer ih je u 13. kolu savladala Baskonija.

Crveno–beli su pred svojim navijačima u Štark areni morali ovog puta bodove da prepuste boljoj ekipi i posle tri vezana trijumfa doživeli su poraz, osmi u elitnom takmičenju.

Sastav trenera Dragana Šakote za sada ima pet pobeda i ovo je bila lepa prilika da se održe u trci za plasman među osam najboljih ekipa, ali protiv raspoloženih gostiju iz Vitorije više se nije moglo. Špansku ekipu do trijumfa su vodili fantastični Stauskas i iskusni Šengelija.

Ujednačena borba s početka prerasla je najviše pogocima za tri poena u vođstvo španske ekipe koja je pred kraj uvodnih 10 minuta odmakla na osam razlike (20:12). Nastavila je Zvezda da promašuje iz otvorenih pozicija pa je Baskonija bez problema održavala vođstvo i preko Šengelije stigla je i do dvocifrene prednosti (32:22). Nije ipak sve baš tako dobro funkcionisalo u redovima gostiju. Njihovu lošiju odbranu crveno–beli su iskoristili na vreme i u dva i po minuta do odlaska na pauzu napravili su seriju 9:0 da bi zaostatak smanjili na samo jedan poen (32:31).

Moglo je lakše da se diše na ulasku u drugo poluvreme, ali je domaćina iznenadio Stauskas koji je za kratko vreme nanizao osam poena i povratio prednost svojoj ekipi (42:33). Na sreću, Zvezda se pribrala, zaustavila je raspoloženog Kanađanina i vratila se u igru (45:41), ali samo na kratko, jer je Stauskas ponovo krenuo da rešeta. Nanizao je pet poena, a pridružio mu se i Šengelija pa su obojica pogodila i trojke za do tada najveću prednost od 13 razlike (56:43). Već uzavrelu atmosferu na tribinama, dodatno su podgrejale sudije, koje su posle par diskutabilnih odluka na koje je reagovao Šakota, treneru crveno–belih svirale tehničku. Pomenuti dvojac gostiju bio je i dalje nezaustavljiv, režirao je i višak od 19 poena (64:45) i Zvezda je bila na pragu poraza. Lorenco Braun uspeo je samo da ublaži situaciju jer je zaostatak smanjen na minus osam (70:62), ali se pritom povredio i u bolovima je napustio teren. Beograđani u sledećem kolu u sredu gostuju moskovskoj CSKA.