J. Joksimović: Srbija jedina iskreno pristipila pomirenju
BRISEL: Srbija je jedina zemlja u regionu koja je pokazala iskren odnos prema procesu pomirenja, izjavila je u Briselu ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.
Imali smo neke probleme u prošlosti. Punu saradnju s Tribunalom u Hagu, sa srpske strane. Što nije bio slučaj sa ostalima. Da ne pominjem da su najviši zvaničnici naše zemlje odogovarali pred Sudom u Hagu, rekla je Joksimović sinoć na konferenciji za novinare posle otvaranja novog poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije i EU.
To, kako je navela, nije bilo lako za Srbiju, koja smatra da to prema njoj nije uvek bilo fer, rekla je srpska ministarka, odgovarajući na pitanje novinara o stavu Srbije povodom negiranja ratnih zločina u BiH.
Samo da znate da se verovatno necemo, mozda i nikada, u potpunosti složiti oko interpretacije nekih istorijskih događaja, istakla je.
Joksimović je dodala da i mnoge zemlje članice EU danas imaju različite stavove o nekim istorijskim događajima koji su obeležili njihove međusobne odnose u prošlosti.
Ako budemo pričali samo o prošlosti nećemo imati nikakvu šansu da obezbedimo bolju budućnost našim građanima. Mislim da su naš predsednik Aleksandar Vučić cela srpska vlada u više navrata pokazali pošten i iskren odnos prema regionalnom pomirenje, što nije uvek bilo popularno među građanima Srbije. Voleli bismo da vidimo takvu posvećenost ovom procesu i kod drugih, istakla je Joksimović.
Srbija već pregovara po striktnijoj metodologiji
Ministarka za evropske integracije kaže da Srbija pažljivo prati razgovore unutar EU o promeni metodologije pristupanja i da će se po potrebi adaptirati.
Nemamo ništa protiv ako EU ima nove ideje koje bi poboljšale kvalitet procesa pristupnja. Ali bilo bi čudno i ne do kraja fer da se pravila igre menjaju tokom igre, kaže Joksimović.
Ministaraka Joksimović je nakon Međuvladine konferencije u Briselu ocenila da je Srbija jedina zemlja koja je počela da pregovara o članstvu po "striktnoj metodologiji" koja se odnosi na otvaranje pristupnih pregovora poglavljima iz oblasti vladavine prava i poglavlja 35, praćenje implementacije briselskog sporazuma.
Ona je naglasila da je početak pregovora Srbije otvaranjem poglavlja 23 i 24 već bila "prva revizija metodologije pristupanja".
Teško da uslovi mogu da budu mnogo teži od onih po kojima Srbija sada pregovara. Mi se ne žalimo, sa pažnjom pratimo i adaptiraćemo se. Lično mislim da nova metodologija ne može da bude primenjena na zemlje koje su već duboku procesu pristupanja, kaže Joksimović.
Ministarka Joksimović je podsetila da su poglavlja 23 i 24, zajedno sa poglavljem 35, fundamentalna poglavlja koja ukoliko zemlja ne ostvari napredak mogu zaustaviti sva ostala poglavlja u pristupnom procesu.
To što smo otvorili poglavlje 4 znači da ima napretka u poglavljima 23 i 24, u oblastima koje se odnose na vladavinu prava, kaže Joksimović.
Ona ocenjuje da je moglo i "više da se uradi" na tom polju, ali i da je, s druge strane, moglo da sa Srbijom "otvori više poglavlja".
Postoje kritike kada je reč o dinamici reforme u oblasti vladavine prava. U pitanju su teške reforme koje se tiču ustavnog okvira zemlje. Važno je da politička volja postoji i mi ćemo nastaviti posao, zaključila je Joksimović.