U novosadskom FK Dinamo: Černišov će učiti fudbalu decu iz Srbije
Fudbal je poput magneta, bez obzira na to o kojoj zemlji ili kontinentu da pričamo.
Jednostavno, klinci ga obožavaju, idole pronalaze u zvezdama poput Mesija, Ronalda i ostalih vedeta najjačih klubova na svetu i upravo zbog njih sanjaju da se i sami jednog dana oprobaju na magičnom travnatom pravougaoniku. Naravno, do šanse da makar pokušaju da se ispnu do zvezdanog neba dolaze oni malobrojni - najbolji, najtalentovaniji i najuporniji, ali to milione dečaka, sve češće i devojčica, ne ometa da snivaju i, makar u mašti, stignu do dresa Mančestera, Liverpula, Bajerna, Barselone, Reala...
Dug je put za one izabrane koji moraju da pređu. On je svuda isti: kreće se od škola fudbala koje, baš u svim sredinama, imaju ogroman značaj kako bi kod dece usadili i razvili dodatni impuls ljubavi prema ovom sportu, ali ih i naučile radnim navikama, disciplini i istrajnosti. E, nedavno je u Novom Sadu osnovan Fudbalski klub Dinamo, koji će pred sobom imati zadatak da radi s malim budućim igračima.
Dinamo je, barem u najavi, zaista zanimljiv, jer će, kako nam je objasnio Uroš Milojković, predsednik ovog mladog sportskog kluba, koristiti najbolja iskustva iz srpskog i ruskog fudbala.
Finansiranje rešeno
Sport, fudbal posebno, odavno se profilisao kao izuzetno profitabilna grana biznisa. U njemu se vrte milijarde evra, pa se grade stadioni koji kao da dolaze iz daleke budućnosti, a ugovori igrača postaju basnoslovni. U tom svetlu zanimalo nas je na koji način je osmišljeno finansiranje FK Dinamo.
- Finansiranje kluba je rešeno, jer niko ne bi ulazio u čitav projekat da nije tako, zar ne? - kratko je, uz osmeh, pitanjem odgovorio Uroš Milojković.
- Pre dve godine bili smo u fudbalskoj akademiji u Krasnodaru, koja je jedna od najvećih u Evropi - rekao je Milojković. - Ove godine bili smo i u Sankt Peterburgu, gde smo prepoznali kvalitetan rad s najmlađima i sjajnu organizaciju, pa smo poželeli da sve ono što je najbolje u ruskom i srpskom fudbalu prenesemo i na našu decu, uzrasta od 4 do 18 godina. U sklopu te ideje, osnovali smo FK Dinamo i on će se ozbiljno baviti radom s najmlađima. Trenutno smo aktivni na marketinškoj promociji novog kluba, hoćemo da javnost informišemo o planovima koje imamo, a planiramo da s radom na terenu krenemo od februara 2020. godine.
Naravno, da bi se ambiciozni planovi realizovali biće važan visokostručni rad. U Dinamu su pronašli rešenje angažmanom Andreja Černišova, nekadašnjeg reprezentativca SSSR-a, kasnije i Rusije, koji je srpskim ljubiteljima fudbala ostao u sećanju i kao trener subotičkog Spartaka. S njim je ovih dana potpisan trogodišnji ugovor i on će biti šef struke, čovek koji će osmisliti kompletan rad na projektu i koordinisati delovanje trenera u klubu.
- Tokom karijere radio sam s profesionalnim fudbalerima, ali sam, putujući kroz mnoge zemlje, imao priliku da se upoznam s načinom na koji se s decom tamo radi - rekao je Černišov za “Dnevnik”. - Iako mi je u početku bila neobična čitava ideja, kada sam se projektom detaljnije upoznao, a posebno kada sam, pre nekih mesec dana, i lično upoznao Uroša Milojkovića, shvatio sam svu njenu ozbiljnost i poželeo da postanem deo svega.
Kako nam je objasnio, Černišov je ugovor s Dinamom potpisao na tri godine i čvrsto veruje da ova ideja ima veliku šansu da uspe.
Bogata i uspešna karijera
Andrej Černišov rođen je 7. januara 1968. godine u Moskvi, a tokom profesionalne fudbalske karijere igrao je za klubove iz ruske prestonice Dinamo, Spartak i Torpedo, kao i za Rubin iz Kazanja. Put ga je vodio i u Šturm iz Graca, Loeb i Blajberg (Austrija), PAOK (Grčka), Grojtefirt (Nemačka) i Antverpen (Belgija). Nastupio je 29 puta za selekciju SSSR-a i ima tri nastupa i u reprezentaciji Rusije.
U trenerskoj karijeri radio je u Rusiji, Belorusiji, Kazahstanu, Kuvajtu, Saudijskoj Arabiji, Srbiji i Grčkoj. Funkciju sportskog direktora obavljao je u klubovima iz Kuvajta. Tokom perioda stažiranja, radio je u Milanu, Čelziju, Bajernu, Ajaksu, Fiorentini i japanskoj Hirošimi, a bio je selektor U-16 i U-21 reprezentacije Rusije, kao i pomoćnik u najboljoj selekciji, u vreme kad su je vodili selektori Valerij Gazajev i Jurij Sjokin.
- Na početku trenerske karijere bio sam selektor U-16, a onda i U-21 reperezentacije Rusije. Tu sam imao priliku da steknem iskustvo u radu s mladima i shvatim da na njih umem i mogu da prenesem svoje znanje. Rad sa seniorima mi je uvek bio zanimljiv, verujem da će to, barem na jednakom nivou, biti slučaj i sa onim što se nalazi ispred mene i svih nas. Volim Srbiju i srpski narod i radeći u Subotici stekao sam lepo iskustvo. Uz to, imao sam priliku i da se uverim da u ovoj zemlji ima puno talentovane dece koja generalno vole sport. Postoje i kvalitetni treneri, koji imaju visok nivo iskustva i znanja i zbog svega toga rešili smo da uzmemo sve ono što smatramo najboljim u dečjem fudbalu i nadovežemo znanje i iskustvo koje imamo mi sami. Ubeđen sam da će od ovog projekta i rada naše akademije korist imati i srpski fudbal.
Uroš Milojković je predsednik vojvođanskog ligaša FK Crvena zvezda. Pitali smo ga gde će budući fudbaleri, polaznici škole FK Dinamo, trenirati.
- Imamo nekoliko ponuda za izbor lokacije i odabraćemo onu najbolju do početka rada u ferbuaru. Otvoreni smo za saradnju sa svim opštinama u Srbiji i organizaciju zajedničkog rada, jer nam je najvažnije da deca dobiju vrhunske uslove za razvoj. Moguće je da nam u narednom periodu dođu još neki treneri iz zemalja bivšeg SSSR-a, a sopstvenu infrastrukturu stvaraćemo u hodu - objasnio je Milojković.
Za kraj je Andrej Černišov dodao i sledeće:
- Ovo je projekat koji je srpski i želja nam je da uspostavimo saradnju sa akademijma poput one u austrijskom Salcburgu, italijanskom Bergamu, zagrebačkom Dinamu i još nekim drugim. Potrebni su nam kontakti i širenje iskustava, kako bismo našim klincima pomogli da na kvalitetan način savladaju fudbalske tajne i počnu da na javi žive sportske snove.
Tekst i foto: Aleksandar Predojević