Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Obeleženo 20 godina Departmana inženjerstva za zaštitu životne sredine

07.12.2019. 15:29 15:30
Piše:
Foto: FTN

Dve decenije postojanja i uspešnog rada Departmana inženjerstva za zaštitu životne sredine i zaštite na radu  je svečano obeleženo na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

U okviru svečanog dela proslave istaknutim pojedincima uručena su priznanja za značajni doprinos koji su pružili u osnivanju i razvoju Inženjerstva zaštite životne sredine i čitavog Departmana, njegovih obrazovnih i naučnoistraživačkih aktivnosti, kao i za zalaganja u saradnji s privredom. Nagrade su dodeljene i mladim istraživačima i najboljem studentu Inženjerstva zaštite životne sredine u prethodnih 10 godina.

Studijski program Inženjestvo za zaštitu životne sredine osnovan je kao odgovor na rastuće potrebe industrije, privrede i institucija za inženjerima iz multidisciplinarne i interdisciplinarne oblasti zaštite životne sredine. Pored ovog, Departman ima još šest akreditovanih studijskih programa na kojima svoja akademska znanja trenutno stiče preko 900 studenata na nivoima stepenima studija.

Četitke Departmanu uputio je dekan Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Rade Doroslovački.

- FTN je sa svojim brojnim depertmanima istudijskim progarmima, uključujući i ovaj, zaslužio da postane Unverzitet tehničkih nauka. Što bi uskoro i trebalo da se desi - rekao je dr Doroslovački. Dekan je istakao i da će novi prostor u zgradi Naučno-tehnološkog parka, kada bude otvorena, zadovljiti potrebe obrazovanja i naučnog rada u oblasti tehničkih nauka, sve one koji se tu nađu u sledećih 100 godina.

-  Naš studijski program počeo je da se realizuje 1999, kada su i na državnom niovu odvijali počeci implementacije zakonodavstva u obalati zaštite životne sredine – rekao je direktor Depertamana za inženjerstvo zaštite životne sredine  i zaštite na radu prof. dr Dejan Ubavin. – Usledio je veoma dinamičan razvoj - na početku je bilo desetak zaposlenih, a danas nas ima preko 50 zaposlenih. Postali smo prepoznatljivi u široj akademskoj zajednici i na međunarodnom niovu, kao i u saradnji s privredom u zemlji i okruženju. Tokom protekle dve decenije mnogo smo investirali u povećanje kapaciteta za naučno - istraživački rad, kao i za obrazovni proces.


Priznanja za doprinos radu Departmana

Nagradu mladom istraživaču za poseban doprinos razvoju Laboratorije za monitoring životne i radne sredine dobila je Mladenka Novaković, diplomirani inženjer zeštite životne sredine – master. Jasmini Kordić, diplomiranom inženjeru zaštite životne sredine- master pripala je nagrada za najboljeg studenta inženjerstva zaštite životne sredine u prethodnih 10 godina. Prof. dr Đorđe Đatkov dobio je nagradu za izuzetan doprinos saradnji s privredom. Prof. dr Goranu Vujiću pripala je nagrada za posebne zasluge u osnivanju i razvoju Departmana inženjerstava zatite životne sredine i zaštite na radu.

Prof. emeritus dr Mirjana Vojinović Miloradov primila je nagradu za životno delo i doprinos u oblasti inženjerstva zaštite životne sredine.

Zahvalnicu za podršku u realizaciji obrazovnih i naučno-istraživačkih aktivnosti Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu dobio je prof. dr Rade Doroslovački.


Po rečima dr Ubavina, dalji pravci razvoja su pre svga opredeljeni kroz širenje na više oblasti istraživanja.

- Želja nam je da počnemo s primenom takozvanih lou kost tehnologija i drugih alternativnih rešenja koja mogu na sličan ili na isti način kao i konvencionalne tehnologije da pruže rešenja uz troškove koji bi bili nešto niži rekao je prof. dr Dejan Ubavin. - Neki od dominantnih pravaca razvoja odnose se na implementaciju principa cirkularne ekonomije, kao jednog od glavnih trendova u oblasti upravaljanja resursima i u oblasti upravlajnja otpadom. Dakle, šira priča o ponovnoj upotrebi nekih stvari, reciklaži i nekim drugim oblicima rada na koje smo se do sada već navikli. Istovremeno razvijamao i tehnologije upotrebe alternativnih materijala za tretman otpadnih voda, kako bismo koristili razne vrste poljoprvrednih ostataka i nekih drugh balastnih materijala koje smo do  bacali, a danas nalazimo njihovu primenu u rešavanju problema zaštite sredine.

V. Crnjanski

 

Piše:
Pošaljite komentar
Ukupan broj komentara je: 0