Najuspešnija generacija nekadašnje Muške gimnazije: Proslavili sedamdeset godina mature
Da se drugarstvo iz školske klupe nikada ne zaboravlja i večno neguje dokaz su maturanti generacije 1949/1950 Muške gimnazije u Novom Sadu, koji su juče proslavili 70 godina mature.
Od njih 60, koliko ih je u dva odeljenja pre 70 godina maturiralo, juče su se u Novom Sadu u restoranu „Fontana” okupila petorica, dok šestorica nisu bili u mogućnosti da dođu. Ta generacija je jedna od retkih koja je uspela da održi kontinuitet okupljanja na svakih pet godina, a oni koji žive u Novom Sadu i Beogradu okupljaju se i češće. Sastanke nije sprečila ni daljina te su na mnogobrojna okupljanja dolazili i iz Amerike, Sarajeva, Beograda i Slovenije. Ta generacija još je posebnija po fakultetima, profesijama, zaslugama, funkcijama i nagradama koje su ostvarili. Jučerašnjem okupljanju prisustvovali su slikar i pesnik Mladen Franjo Nikšić, ginekolog prim. dr Vladimir Višković, profesor Univerziteta 38 generacija studenata dr Milan Vapa, dugogodišnji direktor Pasterovog zavoda i dobitnik Novembarske povelje, naučnik, veterninar dr Miloš Petrović i čuveni inženjer koji je otkrio brojne patente i koji živi i radi u Americi Đorđe Ivković.
Prim. dr Vladimir Višković je za naš list naveo da do sada još niko u Novom Sadu nije proslavio 70 godina mature te da smatra da je njihova generacija nauspešnija novosadska generacija maturanata zato što su, kako je rekao, gotovo svi završili fakultete.
– U našoj generaciji imamo nekoliko akademika, inženjera, doktora, profesora, direktora – nabrojao je Višković. – Najviše ih je išlo na medicinu i veterinu i svi oni su bili profesori na fakultetima, čak je bilo profesora i u Americi, a jedan je bio i savezni ministar zdravlja u Jugoslaviji. Ovaj život naš veoma kratko traje i veoma brzo prođe, i to tako brzo da se čoveku čini da je na ovu zemlju samo skoknuo da bi za sobom ostavio neki lepršavi trag, a mi smo svi kompletno za sobom ostavili trag u ovom društvu.
Na posebnim papirima preostali maturanti te generacije Muške gimnazije vode evidenciju održanih sastanaka, ali i funkcija i završenih fakulteta tih đaka. Po tom spisku mogu se videti njihova neverovatna dostignuća, a osim značajnih funkcija u društvu, ostvarili su i prijateljstva za ceo život, i to sve, kako su naveli, zahvaljujući novosadskom jezgru koje ih je oduvek okupljalo.
– Mi smo uglavnom bili za vreme rata u Srpskoj muškoj gimnaziji i naučili smo da se jako držimo zajedno jer smo bili odabrani, nije mogao svako ući u Gimnaziju srpskog jezika – kazao je inženjer Đorđe Ivković, i dodao da se neki od njih druže od prvog razreda osnovne škole te da bi mogli proslaviti i 80 godina prijateljstva.
K. Ivković Ivandekić