okoTVoko: Čekajući Godoa u visokoj rezoluciji
NOVI SAD: U senci raznih medijskih sukoba i mini ratova, na našem medijskom nebu u toku je mini revolucija. Ona tehnološka, koju smo prvo priželjkivaali, a onda i najavljivali.
Naime, od pre nekoliko dana više televizija s nacionalnom frekvencijom počelo je svoj signal da emituje u HD rezoluciji, povećavajući tako, makar tehnički, kvalitet onoga što prikazuje.
Prva je još pre par godina u taj eksperiment krenula Radio televizija Srbije, prvo Trećim programom, a zatim specijalizovanim RTS1 HD kanalom, da bi ga sad proširila i na RTS2, dok je RTS 3 sad ponovo u eksperimentalnoj verziji visoke rezolucije. Njima su se potom u oktobru ove godine pridružili Prva TV i televizija O2, a od 1. novembra i RTV Pink krenuo je zemaljsko emitovanje u visokoj rezoluciji. Kako kažu elektroinženjeri i zaljubljenici u televiziju s te, tehničke strane, multiplekser, odnosno MUX1, namenjen baš za selektovanje digitalnih signala televizija s nacionalnom frekvencijom i njihovo emitovanje u jednom snopu, ima sasvim dovoljno mesta još za nesrećnu Hepi TV, koja se i sadržinom i formom opire promenama, navikla na mušeme, rijalitije, politička vređanja, panel govornike sa čašom vode i uz stalno kršenje Zakona o oglašavanju.
No, izgleda da je za njihovu ciljnu grupu emitovanje u SD rezoluciji sasvim dovoljno, jer je tu em sve poznato, em nema mučenja s prevodom i titlom, em većina gledalaca rijalitije i dalje prati preko starih, debelih CRT televizora, a za njih je razlika u HD i SD slici skoro pa neprimetna. Ipak, da ne budemo tako surovi, i Hepi svoj program snima kamerama HD rezolucije, pa nije neverovatno da se njihov vlasnik odluči na još jedno ulaganje i podizanje signala na HD, potez koji bi mu možda vratio ozbiljno izgubljeno gledalište, jer je Hepi već neko vreme stabilno pozicionirana na četvrtom mestu, bliža O2 televiziji nego nekadašnjem konkurentu, Prvoj TV.
Prelazak većine televizija s nacionalnom frekvencijom na emitovanje u visokoj rezoluciji znak je i da gledaoci u Srbiji sve više nabavljaju LCD televizore, i to one sa ful HD performansama ili još višim, 4K rezolucije, te da nabavljanje HD kamera nije dovoljno ako je krajnji rezultat emisija „svučena“ na nisku SD rezoluciju. S druge strane, informacija da su RTS3, ETV info i RTS-ove radio stanice na Čotu i Vršačkom bregu prebačene u 2. multipleks, za inženjere koji prate situaciju znači i da ovako oslobođen prostor na 1. multipleksu znači da će putem RTS-a uskoro poći i Radio televizija Vojvodine. Ove pretpostavke potkrepljene su podatkom da su narečene televizije i radio stanice i dalje ostale u prvom multipleksu, jer se tamo RTV1 i 2 ne gledaju.
Kada se zna da će uskoro preći u novi-stari prostor, nije teško ponadati se da će nova RTV Vojvodina u novom studiju ići i na novoj, HD opremi, i tako obrisati sve one loše godine snalaženja po pretesnom pozajmljenom prostoru, s opremom koja je davno trebalo da bude rashodovana.
Ono što nama nedostaje jeste peta nacionalna komercijalna frekvencija, koju nikako da popunimo, iako je konkursni rok davno prošao. Ko je Godo koji se čeka, ne znamo. Ali, ako ništa drugo, bar ćemo ga dočekati u visokoj rezoluciji.
Ivana Radoičić