Genetika u zaštiti biodiverziteta
U okviru Evropskog projekta G-BiKE od danas do 22 novembra Srbija je domaćin sastanka stručnjaka koji se bave temom: „Primena genetike u zaštiti biodiverziteta“.
Na skupu učestvuju genetičari iz 20 evropskih zemalja, kao i naučnici iz Turske, Izraela i Jordana.
Članovi tima Laboratorije za genetiku, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, doc. dr Nevena Veličković i asistent Milomir Stefanović u okviru Evropskog projekta G-BiKE organzatori su ovog sastanka koji se održava u novootvorenom kompleksu “Fruške terme” u Vrdniku.
Cilj projekta G-BiKE, koji okuplja preko 100 naučnika iz 42 zemlje, jeste povezivanje naučnika i korisnika prirodnih dobara kako bi se ukazalo na značaj integracije naučnih saznanja u zaštiti biodiverziteta. Glavna ideja G-BiKE projekta je uspostavljanje korišćenja genetičkih podataka, kao standardnog alata u programima monitoringa i zaštite različitih biljnih i životinjskih vrsta, kao što su na primer pančićeva omorika i orao krstaš, a kako bi se osigurala perzistentnost populacija i vrsta. Kako organizatori skupa ističu, iako se danas genetički podaci mogu relativno lako dobiti za većinu organizama, standardizacija protokola za otkrivanje i praćenje genetičkog diverziteta vrsta i njihovog potencijala još uvek nedostaje.
U fokusu skupa u Vrdniku je pitanje kako da se razviju standardni protokoli za praktičnu primenu genetičkih saznanja u programima zaštite i održivog upravljanja ekosistemima. Rad ove grupe rezultovaće jedinstvenom bazom podataka, koja će uključivati spisak dostupnih podataka o genetičkom monitoringu vrsta, ali i spisak ključnih vrsta za razvoj programa genetičkog monitoringa i listu područja od posebnog značaja za implementaciju mera zaštite.
Ovaj projekat dobijen je u okviru COST programa. COST je međuvladin okvir za evropsku saradnju u domenu nauke i tehnologije, koji omogućava da se istraživanja, koja se finansiraju na nacionalnom nivou, a u čijoj realizaciji učestvuje najmanje pet institucija iz zemalja članica programa, koordiniraju na evropskom nivou. COST program finansijski podržava aktivnosti koje se odnose na organizaciju konferencija, seminara, sastanaka radnih grupa, sastanaka upravnih odbora pojedinačnih projekata ovog programa, učešće u treninzima, letnjim školama, kao i troškove kratkih naučnih poseta.
V. C.