Brnabić: Zaštita životne sredine zbog budućih generacija
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić kaže da zaštita životne sredine za Srbiju ne treba da bude važna samo zbog evropskog puta i ispunjenja Agende održivog razvoja UN, već zbog nas samih i generacija koje dolaze.
Brnabić je naglasila da to jeste jedna od najzahtevnijih tema na evropskom putu Srbije i oblast koja zahteva najveća ulaganja.
"U vladi smo svesni koliko treba da radimo i koliko novca moramo da uložimo u zaštitu životne sredine, da bismo dostigli evropske standarde, a posebno u zaštiti reka i kvaliteta vode", rekla je Brnabić na otvaranju sednice Skupština država članica - Protokola o vodi i zdravlju u Palati Srbija.
Ona je podsetila da je u januaru 2013. godine usvojen zakon kojim je ratifikovan Protokol o vodi i zdravlju i da je Srbija postala 26 zemlja koja je prihvatila ciljeve tog protokola.
Brnabić je istakla nekoliko projekata kojim se rešavaju problemi pijaće vode, ali i otpadnih voda.
Problem sa pijaćiom vodom najveći su u Vojvodini, a kao primer navela je Zrenjanin, gde je voda iz vodovoda zabranjena za piće 2004. godine, kao i Kikindu.
"Ogromna sredstva se ulažu i za postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda", rekla je Brnabić i dodala da će u Niš biti uloženo 60 miliona evra, Kragujevac 55 miliona, u Kruševac 14, u Vranje 12 miliona evra i u Rašku 3,5 miliona evra.
Zbog nedovoljnog ulaganja u vodovodnu mrežu, kako je rekla, u Srbiji se rasipa velika količina vode za piće, a gubici su posebno veliki na mrežama u lokalnim samoupravama, gde dostižu i do 60 odsto.
Premijerka je podsetila na izreku da zemlju nismo nasledili od predaka, već pozajmili od potomaka.
Srbija je od 2017. do danas predsedavala Protokolom o vodi i zdravlju, a od danas predsedava Belorusija.
Dvodnevni skup u Beogradu organizuju Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo za zaštitu životne sredine i Svetska zdravstvena organizacija.