Nagrade Avram Mrazović najboljim prosvetarima
SOMBOR: Oslanjajući se na tradiciju prosvećivanja slovenskog juga dužu od 240 godina, Sombor je u skladu sa istorijskim nasleđem obeležio Dan prosvetnih radnika, tako što je u Velikoj sali Skupštine grada organizovana prigodna svečanost na kojoj je zaslužnim prosvetnim radnicima uručeno priznanje „Avram Mrazović“.
Nagrada je ustanovljena 2015. godine i dodeljuje se prosvetnim radnicima sa teritorije Grada Sombora za angažman koji doprinosi podizanju standarda kroz inovativan rad u predškolskom, osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju.
Na ovogodišnjem konkursu za dodelu priznanja nadležna Komisija je odlučila da se priznanje „Avram Mrazović“ u oblasti predškolskog obrazovanja dodeli vaspitačici Predškolske ustanove „Vera Gucunja“ Nedeljki Živković, u kategoriji osnovnoškolskog obrazovanja i vaspitanja Editi Sakali, pedagogu u OŠ „Bratstvo Jedinstvo“ u Somboru, dok je u kategoriji srednjoškolskog obrazovanja i vaspitanja ovogodišnje priznanje „Avram Mrazović“ završilo u rukama dr Lidije Neranyić Čanda, profesorke srpskog jezika i književnosti u ovdašnjoj Gimnaziji „Veljko Petrović“.
Priznanje i zahvalnice uručila je gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović koja je učiteljima, vaspitačima, profesorima i nastavnicima čestitala Dan prosvetnih radnika i istakla da je to idealna prilika da se veličaju ime i značaj vizionara kao što je Avram Mrazović.
- Prošle godine obeležili smo 240 godina od kada je osnovana prva škola za obrazovanje srpskih učitelja na čitavom slovenskom jugu, čuvena Norma, čiji je osnivač i utemeljitelj upravo Avram Mrazović. Zahvaljujući njemu pre više od dva veka Sombor je postao centar obrazovanja. Naša je želja da takav ostane i u budućnosti. Zato smo i u prethodnim godinama i u ovoj godini, ulagali u sve ono što čini obrazovanje u našem gradu, od predškolskog, osnovnog, preko srednjoškolskog i sve ono što je u nadležnosti Grada Sombora. Naša je želja da svako somborsko dete ima pravo na predškolsko obrazovanje od najranijeg uzrasta, te smo krenuli u dogradnju objekata predškolskih ustanova, povećavali broj smeštajnih kapaciteta i podsticali i privatne vrtiće. Shodno tome gotovo da ni jedno dete ne čeka na upis u vrtiće i na tome ćemo raditi i u buduće.- obećala je somborska gradonačelnica.
- Za nas je od značaja i srednjoškolsko obrazovanje, dalje usmeravanje i afirmacija naših srednjih škola da inovativnim i razvojnim programima afirmišu i dalje Sombor kao centar obrazovanja i vaspitanja – istakla je Dušanka Golubović i najavila najveće investicije ove školske godine u Srednjoj tehničkoj školi, gde je to i najpotrebnije.
- Ovde govorim o zgradama, objektima i opremi i o svemu onome što zapravo bez ljudskog faktora i potencijala nema nikakvog smisla. Otuda zapravo smatram najvećom investicijom ove godine otvaranje Centra za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju, odakle očekujemo da potekne jedan veliki rasadnik znanja u kome će naši prosvetni radnici biti slušaoci, ali i predavači i u tom smislu takođe uticati na centar obrazovanja u Somboru- rekla je gradonačelnica.
Najveće investicije u oblasti predškolskog vaspitanja i obrazovanja ove godine pristigle su iz mera populacione politike usmerene ka objektu vrtića „Neven“ u Konjevićevoj ulici, dok je najviše varoških buyetskih sredstava izdvojeno za seosku Osnovnu školu „Nikola Tesla“ u Kljajićevu.
Svečanosti povodom Dana prosvetnih radnika prisustvovali su prosvetni radnici predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja, predstavnici Školske uprave Sombor, Pedagoškog fakulteta, kao i predstavnici organa ovdašnje lokalne samouprave, dok su u svečanom delu programa učestovali učenici Gimnazije „Veljko Petrović“ i hor Somborskog pevačkog društva.
M. Mć