Potpisan sporazum o saradnji muzeja u Somboru i Ulmu
SOMBOR: Uticaj Podunavskih Švaba, doseljenih na prostore Vojvodine tokom kolonizacije u okvirima Habzburške monarhije, ostavio je dubok trag ne samo na istoriju ovih prostora, već i na svakodnevne živote tadašnjih, ali i sadašnjih stanovnika severne srpske pokrajine.
Sećanje na nekadašnje žitelje, bez obzira na egzodus koji je usledio nakon Drugog svetskog rata, ostala je konstanta ovdašnjeg života.
Upravo zbog toga somborska javnost je sa nepodeljenim odobravanjem dočekala nedavno potpisivanje sporazuma o saradnji između fondacije Centralnog muzeja Podunavskih Švaba u nemačkom Ulmu i Gradskog muzeja Sombor, koje je formalizovano prikladnom svečanošću u sali somborske varoške Skupštine, zdanju nekadašnje Županije.
Kao predstavnik sombroskog Gradskog muzeja sporazum je potpisao Peter Mraković, aktuelni vršilac dužnosti direktora, dok je svojim potpisom saradnju dva muzeja garantovao Kristijan Glas, prvi čvoek Centralnog muzeja Podunavskih Švaba iz Ulma, varoši iz koje su svojevremeno, u 18. veku, prave flotile prilagođenih rečnih brodova, takozvanih „ulmskih kutija“ na ove prostore donele velih broj nemačkih kolonista.
- Imali smo priliku da prisustvujemo činu koji je dosta značajan za obe institucije iako saradnja već postoji sa Centralnim muzejom Podunavskih Švaba iz Ulma i samim gospodinom Glasom kao njegovim direktorom - rekao je Peter Mraković, ne propustviši priliku da naglasi da se koren saradnje sa ulmskim muzejem zapravo nalazi u projektu ovdašnjeg Humanitarnog udruženja Nemaca „Gerhard“.
To udruženje zaslužno je ne samo za očuvanje tradicije, kulture i jezika podunavskih Švaba, već i za niz humanitarnih akcija usmerenih ka brojnim Somborcima bez obzira na nacionalnu pripadnost.
- Formalizvoanje saradnje našeg i ulmskog muzeja je ujedno i značajan korak prema odavno planiranom, konačnom otvaranju muzeja Podunavskih Švaba u Somboru - rekao je Mraković, dok je njegov nemački kolega Kristijan Glas naglasio da je pitanje Podunavskih Švaba tema koja zahvata prostor velikog dela Evropske unije, te da je cilj Centralnog muzeja Podunavskih Švaba kooperacija sa svim zemljama u kojima žive i u kojima su ostavile svoj neizbrisiv trag Podunavske Švabe
- Cilj je da zajedničku multietničku istoriju predstavimo kako ovde, tako i u Nemačkoj, da te sadržaje osavremenimo kako bi ih mlađim generacijama učinili bližim – rekao je Glas, dok su zadovoljstvo zbog postignutog sporazuma dva muzeja izrazili i pripadnici nemačke manjine u Srbiji, koje je na svečanom činu potpisivanja sporazuma predstavljao Mihael Plac, predsednik Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine.
- Mi kao nacionalna manjina se veoma radujemo ovom trenutku, kao i onom što će slediti, otvaranju Muzeja podunavskih Nemaca u Somboru, prvom ne samo u Srbiji, već i regionu. Smatram da je to veliki uspeh i rezultat zajedničkog rada kako lokalne samouprave, tako i republičkih organa i predstavnika nemačke nacionalne manjine- kazao je Plac, dok je zadovoljstvo zbog svih trenutnih radova koji se vode u ovom trenutku ne bi li se organizovao i otvorio Muzej podunavskih Švaba u Somboru izrazio i predstavnik somborske lokalne samouprave, Nemanja Sarač, član somborskog Gradskog veća zadužen za oblast kulture i obrazovanja
- Čestitam Centralnom muzeju podunavskih Švaba i našem Gradskom muzeju na ovom značajnom koraku u saradnji, ali i daleko široj saradnji gradova Sombora i Ulma. Kultura gradi mostove, pa će, upravo zbog toga grad Sombor nastaviti politiku jačanja partnerstva između somborskih i svetskih ustanova kulture- najavio je Nemanja Sarač prilikom potpisivanja sporazuma dva muzeja.
M. Mć