Pokrajinski poslanici o budžetu: Rast ustupljenih prihoda
NOVI SAD: Većina poslanika Skupštine Vojvodine podržala je Izveštaj o izvršenju Pokrajinske skupštinske odluke o budžetu Vojvodine za period januar–septembar 2019. godine.
Obim budžeta u devetomesečnom periodu iznosio je 74,98 milijardi dinara, što je 18 milijardi više od obima budžeta planiranog za 2016. godinu. Tekući prihodi i primanja u posmatranom periodu ostvareni su u iznosu od 56,7 milijardi dinara, i čine 75,7 odsto od planirane 74,98 milijarde. Rashodi i izdaci budžeta su izvršeni u iznosu od 47 milijardi dinara, ili 63,6 odsto od planiranog obima buyeta.
Glasovima većine poslanika podržani su i prošlogodišnji izveštaji o radu javnih preduzeća „Vode Vojvodine” i „Vojvodinašume” i izveštaj o poslovanju Garancijskog fonda Vojvodine za 2018. godinu.
Najveću raspravu je izazvao devetomesečni izveštaj o izvršenju pokrajinskog budžeta. Vladajuće poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje” i Savez vojvođanskih Mađara izrazile su zadovoljstvo izveštajem, dok se poslanici vladajuće Socijalističke partije Srbije nisu izjasnili o dokumentu. Parlamentarci te stranke su ušli u salu tek na kraju sednice, ali o razlozima privremenog odsustva nisu želeli da se izjasne.
Šef poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje“ Milenko Jovanov rekao je da svi ekonomski pokazatelji govore da se situacija u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini popravlja i da će budžet Vojvodine iznositi 75 milijardi dinara, što je 18 milijardi više nego 2016. godine.
Primećuje se rast ustupljenih prihoda, što pokazuje rast ekonomije, kazao je Jovanov.
Nezaposlenost u Vojvodini je, kako je dodao, danas ispod deset odsto, a išla je nekad i do 27 odsto, javni dug APV je s devet milijardi smanjen na 6,7 i svako ko hoće da pročita te podatke i ko želi objektivno da sagleda situaciju, vidi o kakvim se promenama radi i koliko su ovi pokazatelji dobri.
On je dodao da ne očekuje da će oni kojima je posao da kritikuju kazati nešto pohvalno o budžetu, ali da građani Vojvodine dobro vide šta se u Vojvodini menja nabolje i koji se nasleđeni problemi iz vremena prošle vlasti rešavaju, a tiču se pre svega njihovog svakodnevnog života.
Uveren sam u to da će na izborima na proleće građani vrlo jasno reći šta misle o onome što je radio SNS i šta misle o kritikama koje su mu upućene od nekih opozicionih stranaka. Sve će to uskoro doći na proveru, naglasio je šef najveće poslaničke grupe u Skupštini Vojvodine.
Za protekle tri godine Uprava za kapitalna ulaganja je potrošila oko 20 milijardi dinara. A to su ozbiljne pare i ne može se kazati da se to ne vidi (Milenko Jovanov)
Predsednica poslaničke grupe SVM-a Ilona Pelt je naglasila da je u proteklom periodu bilo značajnih ulaganja u obrazovanju, poljoprivredi i zdravstvu.
Za kupovinu medicinskih sredstava je za somborsku Opštu bolnicu izdvojeno gotovo 30 miliona dinara, a subotička bolnica je, zahvaljujući podršci Pokrajinske vlade, mogla kupiti medicinska sredstva kojima je postala modernija, dok je za razvoj senćanske bolnice investirano oko 40 miliona dinara, rekla je Ilona Pelt.
Poslaničke grupe opozicionih stranaka koje su učestvovale u radu parlamenta kritikovale su nedovoljan stepen realizacije budžeta, pre svega u delu kapitalnih investicija preko Uprave za kapitalna ulaganja.
Predsednik poslaničke grupe „Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka“ Đurađ Jakšić izveštaj o budžetu ocenio je rečima: „slabo, tromo, traljavo, neubedljivo i bez jasnog plana i programa“.
Prolazno vreme posle prva tri tromesečja je veoma slabo i teško je očekivati da će doći do nekih korenitih, radikalnih promena nabolje u poslednjem kvartalu godine, a veliki deo programskih aktivnosti ostaće samo pusta želja i daleko od ostvarenja na kraju 2019. godine, kazao je Jakšić, dodajući da je najlošija po rezultatima Uprava za kapitalna ulaganja s izvršenjem od 31,78 odsto u odnosu na plan, zbog čega će radikali tražiti ostavku direktora UKUV-a Nedeljka Kovačevića.
Poslanici SPS-a, koji su deo vladajuće koalicije, nisu izjasnili o dokumentu, a u salu su ušli tek na kraju sednice. O razlozima odsustva nisu želeli da se izjasne
On je rekao da je SRS izrazito protiv trošenja novca na, kako je naveo, „programe i projekte koji nemaju upotrebnu vrednost, poput izgradnje nove zgrade RTV-a, Fonda ’Evropski poslovi’, Razvojne agencije Vojvodine i drugih projekata.“
SRS je ogorčen što je vlast izdvojila dva miliona evra manje za populacionu politiku u prvih devet meseci ove godine u odnosu na isti period prošle, kazao je šef poslaničke grupe radikala.
Poslanici su usvojili i Pokrajinsku skupštinsku odluku o donošenju Prostornog plana posebne namene predela izuzetnih odlika „Potamišje”.
Svrha donošenje dokumenta je zaštita i očuvanje tog predela, kao i turistički i ruralni razvoj i realizacija regionalnih i lokalnih interesa u tom kraju.
Šef poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Branislav Bogaroški je izrazio nezadovoljstvo što zakon o finansiranju još nije usvojen i što je, kako je naveo, budžet Vojvodine manji od budžeta Beograda iako je boroj stanovnika gotovo isti.
Ako kažete da vam je prioritet zakon o finansiranju, a pri tom ne uradite ništa, ako i dalje na teritoriji Vojvodine imate dvocifren broj opština ispod republičkog proseka, kako je to onda ostvaren program?, upitao je Bogaroški.
On je rekao da nije izgrađen nijedan prečistač otpadnih voda, niti je rešen problem pijaće vode s kojim kuburi bezmalo svako mesto u Banatu.
Takođe, rekao je da je upitno šta je uticalo na pad nezaposlenosti, da li otvraranje novih radnih mesta ili iseljavanje iz Vojvodine.
Šta mislite, koliko danas stanovnika ima opština Kovačica ili Bački Petrovac, koliko je ljudi, koji imaju dvojno državljanstvo, otišlo iz opština sa severa Bačke i Banata? Iduće godine je popis, hvataćemo se za glavu kad vidimo koliko će stanovnika imati Vojvodina!, upozorio je Bogaroški.
Šef poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Branislav Bogaroški je izrazio nezadovoljstvo što zakon o finansiranju još nije usvojen i što je, kako je naveo, budžet Vojvodine manji od budžeta Beograda iako je boroj stanovnika gotovo isti
Potpredsednik SNS-a i šef te poslaničke grupe u vojvođanskom parlamentu Milenko Jovanov je rekao da ekonomski pokazatelji jasno govore da li je situacija u Vojvodini danas bolje nego što je bila ranije.
Podaci su neutralni i oni ne govore na korist ili štetu bilo koga. Ako će neko da me ubedi da je 75 milijardi manje nego 59 milijardi, ili da je devet milijardi duga bolje od 6,7 milijardi, neka pokuša, ali mene neće uspeti, kao nijednog čestitog i poštenog domaćina u Vojvodini koji vodi računa o svojoj kući. Jer, svako zna da je bolje da duguješ manje i da prihoduješ više, kazao je Jovanov.
Komentarišući primedbe opozicije o lošoj realizaciji budžeta u domenu kapitalnih investicija, rekao je da mora da se sačeka kraj godine, kada će slika biti jasnija.
Imate postupke javnih nabavki koje se ne mogu sprovesti u roku od dva dana, pa žalbe ponuđača koje odugovlače postupak i mora da se sačeka kraj godine da se napravi pravi presek. Za protekle tri godine Uprava za kapitalna ulaganja je potrošila oko 20 milijardi dinara. A to su ozbiljne pare i ne može se kazati da se to ne vidi. Godine 2016. budžet nam je bio 4,4 milijarde, 2017. – 6,8 milijardi, 2018. je bio devet milijardi i tu se vidi rast, napomenuo je Jovanov.
A. Savanović – E. Marjanov