Bratimljenje Novog Sada i Kumanova
NOVI SAD: Skupština grada jednoglasno je usvojila odluku o bratimljenju Novog Sada i Kumanova u Severnoj Makedoniji, a sam sporazum, zvanično nazvan sporazum o saradnji dveju lokalnih samouprava, biće potpisan narednog ponedeljka u Kumanovu, kada se obeležava pet vekova od prvog pominjanja tog grada.
Kumanovo je treći grad po veličini u Severnoj Makedoniji, s blizu 75.000 stanovnika, izjavio je u holu gradskog parlamenta pomoćnik gradonačelnika za međunarodnu saradnju Aleksandar Petrović. Po njegovim rečima, Kumanovo ima veliki značaj za srpsku zajednicu, koja je treća po brojnosti u gradu, a ima i istorijske korene koji vezuju srpski narod s Kumanovom.
Ove godine Kumanovo obeležava 500 godina od prvog pominjanja u zvaničnim spisima i to će biti prava prilika da gradonačelnik Miloš Vučević potpiše sporazum o saradnji, naveo je Petrović.
On je podsetio na to da se blizini Kumanova 23. oktobra 1912. godine odigrala čuvena Kumanovska bitka u Prvom balkanskom ratu, kada je srpska vojska porazila tursku vojsku. Petrović je naznačio i da je 29 godina kasnije u Kumanovu i Prilepu podignut antifašistički ustanak, a 9. juna 1999. godine potpisan Kumanovski sporazum kojim je okončana NATO agresija na SR Jugoslaviju. Po njegovim rečima, Kumanovo ima nekoliko gradova-partnera, što je manji institucionalni značaj u odnosu na sporazum s Novim Sadom, a to su Vranje i Leskovac iz Srbije, Plovdiv i Gabrovo iz Bugarske i Varaždin iz Hrvatske.
Kako je Petrović podsetio, pre tri godine potpisan je tripartitni sporazum o saradnji između Kumanova, Novog Sada i Maribora. Novi Sad i Maribor potpisali su sporazum o saradnji 2015. godine.
Mi smo 11. novembra 2016. godine potpisali pravni akt neobavezujuće snage o namerama za uspostavljanje saradnje Novog Sada i Kumanova, koji je dalje rezultirao najvišim aktom pravne snage u ovom trenutku, sporazumom o saradnji, koji je ekvivalent bratimljenju gradova. Nema tu velike politike, to se pre svega odnosi na saradnju u kulturi, nauci, obrazovanju, turizmu i sportu. Ideja vodilja za uspostavljanje saradnje bila je multikonfesionalnost, multietničnost i multikulturalnost, pre svega Novog Sada, a ništa manje Kumanova, istakao je Petrović, dodavši da, nakon što Skupština grada usvoji taj dokument, završnu reč daje Republička vlada.
Pošto su odborničke grupe Demokratske stranke i Nezavisnih građana u bojkotu sednica Skupštine grada, glasove za bratimljenje dali su odbornici iz odborničkih grupa Srpske radikalne stranke i Pokreta „Dosta je bilo“.
Marina Nedeljković iz SRS-a pred zasedanje je istakla da će ta stranka podržati bratimljenje dvaju gradova i pored njihovog stava da sa državama koje su priznale Kosovo ne bi trebalo uspostavljati saradnju. Za radikale razlog za izuzetak leži u činjenici da srpski narod na tim prostorima živi vekovima, te da se tu odigrala Kumanovska bitka, o čemu svedoči spomenik na brdu Zabrnjak. Osim toga, istakla je i zajedničku borbu protiv fašizma i zajedničke istorijske veze.
S. Krstić