Procena ekološkog statusa jezera u Parku prirode Rusanda
MELENCI: Na lokalitetima Velika i Mala Rusanda u Parku prirode „Rusanda“ obavljeno je jednodnevno istraživanje za potrebe naučno-istraživačkog rada koji sprovodi Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu.
Istraživači su na terenu, u Parku prirode „Rusanda“, uzeli uzorke vode za hemijsku analizu, zatim epifitske silikatne alge sa submerznih delova vodenih biljaka, kao i uzorke fitoplanktona i zooplanktona sa sredine jezera. Podaci dobijeni biološkim i hemijskim analizama biće iskorišćeni za procenu ekološkog statusa jezera Rusanda.
- Kretanje kroz zaštićeno područje i uzimanje uzoraka obavljeno je na način kojim se ne uznemirava živi svet parka i ne podstiče se širenje invazivnih vrsta. Sve je obavljeno u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi Parka prirode „Rusanda“ - saopštila je Ustanova „Rezervati prirode“ iz Zrenjanina.
Predstavnici Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju su bili dr Miloš Ćirić, dr Bojan Gavrilović i doktorant Danijela Vidaković. Ispred Ustanove „Rezervati prirode“ bili su čuvar zaštićenog područja Milan Plavšić i diplomirani biolog master Jasna Jovanov.
Park prirode „Rusanda“ proglašen je zaštićenim područjem druge kategorije od pokrajinskog, odnosno regionalnog značaja. Park se nalazi u središnjem delu Banata, između naselja Melenci i Kumane, oko 16,5 kilometara severozapadno od Zrenjanina. Prostire se na području grada Zrenjanina i opštine Novi Bečej, na površini od 1.159 hektara. U najvećem procentu ga čine jezero Rusanda i slatinska staništa.
Ž. Balaban