Dobra saradnja s kooperantima Zemljoradničke zadruge u Stepanovićevu
Na ulazu u Zemljoradničku zadrugu u Stepanovićevu, na vratima je krupnim slovima istaknuta ovosezonska otkupna cena za soju – 38 dinara kilogram.
U razgovoru s pojedinim meštanima koji obrađuju zemlju, a u osnovi uzgajaju soju, saznali smo da im je prvobitno bilo ponuđeno 36 dinara, ali je ta cena, posle pregovora i dogovora, porasla z dva dinara. Otkupna cena za ovogodišnji rod pšenice formirana je na 18 dinara.
Vlada Samaryić bezmalo tri i po decenije radi u Zemljoradničkoj zadruzi „Stepanovićevo”, a poslednjih petnaestak godina je na njenom čelu. Kao direktor ne krije da je nedostatak vlasništva nad zemljom oduvek predstavljao izvestan problem, ali i veruje da će, najkasnije na proleće, ući u posed 190 hektara zemljišta, ukoliko dobije spor koji Zadruga vodi s „Irmovom”.
– Takav ishod sigurno bi nas znatno ojačao kao privrednog subjekta – ne krije Samaryić, i dodaje da je Ž „Stepanovićevo” ostvarila odličnu poslovno-tehničku saradnju s preduzećem „NS agro-ing”, koje je ove godine kupilo seoski mlin. – Što se svakodnevnih poslova tiče, evidentno je da imamo odličnu saradnju s kooperantima, kojih, računajući i one iz Kisača i Zmajeva, imamo oko 200.
Većina kooperanata su poljoprivrednici i ratari, koji obrađuju oko 3.500 hektara oranica.
– Zadruga predstavlja servis za sve poljoprivredne proizvođače koji s nama sarađuju – veli direktor Samaryić. – A osim otkupa poljoprivrednih proizvoda, nastojimo da im redovno obezbeđujemo repromaterijal i ostale neophodne potrepštine. Soja, kukurz i pšenica su kulture koje ovdašnji poljoprivrednici najčešće seju, dok oko pet procenata odlazi na povrtarske kulture. Bilo je sezona kada su primat imali kukuruz, pa i pšenica, dok se setvom suncokreta u ovom podneblju gotovo niko ne bavi.
S. Savić
Foto: S. Šušnjević
Projekat „Prigradska naselja – Od osnivanja do budućnosti” je sufinansirao Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac