Kofi: Ne verujem da će Grenel rešiti Kosovo do proleća 2020.
VAŠINGTON: Stručnjak konzervativne fondacije "Heritidž", bliske administraciji SAD, Luk Kofi ne veruje da će izaslanik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel uspeti da brzo reši kosovsko pitanje.
Kofi, koji je zajedno sa drugim stručnjacima fondacije "Heritidž" savetovao Grenela, smatra da nije realno da dogovor između Beograda i Prištine bude postignut na proleće 2020, kako se spekuliše.
Mislim da je vrlo ambiciozno kada se uzmu u obzir sadašnje okolnosti, nije baš realno... I ako sagledate političku situaciju na Kosovu i da predstoje izbori u Srbiji, ja stvarno ne vidim kako do proleća sledeće godine ili do kraja proleća može da se dođe do nekog velikog sporazuma između Srbije i Kosova, rekao je Kofi za Glas Amerike.
On se protivi razmeni teritorija ili "teritorijalnim korekcijama", navodeći da bi etničko crtanje granica u Evropi otvorilo Pandorinu kutiju ne samo na Balkanu, već i šire.
Mnogi se pitaju zašto bi se Amerika uopšte mešala u dogovor dve zemlje? Zato što smo uložili mnogo novca naših poreskih obveznika, vojska je mnogo uložila i delom smo odgovorni za nastanak Kosova kao nezavisne države. Razmena nekoliko hiljada hektara zemlje, kako bi se zadovoljili politički zahtevi, može vrlo negativno da utiče na region, Evropu, a konačno i na američku nacionalnu bezbednost, kaže Kofi.
Plan B, prema njegovim rečima, jeste da se obe strane ohrabre da na svojoj teritoriji poštuju prava verskih i nacionalnih manjina i ukazuje na to da u Evropi ima mnogo zemalja koje imaju nacionalne manjine i žele da ih zaštite, pa ne prekrajaju granice.
Kao da imate dobrog i lošeg policajca. Predsednik kaže jedno, premijerka drugo, premijerka obično govori, da se tako izrazim, za evropsku publiku. I to ne sme da nas prevari, moramo držati oči širom otvorene, rekao je Kofi.
On kaže da Srbiji treba ostaviti otvorena vrata da se pridruži evroatlantskoj zajednici, ali da se moraju imati u vidu istorijske, kulturološke, religijske veze s Rusijom.
Podseća na to što se Srbija se priključila Evroazijskoj ekonomskoj uniji i održala vojnu vežbu s Rusijom, tokom koje se sistem S-400 prvi video na nekoj vojnoj vežbi van granica Rusije i ističe da SAD moraju biti svesne te veze.
Kofi predlaže da "SAD zauzmu realističan i pragmatičan stav prema Srbiji” i objašnjava da to znači dugoročan pristup.
Narod u Srbiji ima tendenciju da gleda prema Evropi, NATO i mislim da će, vremenom, sve više ljudi shvatati da je budućnost bolja u evropskoj zajednici nego u Evroazijskoj ekonomskoj uniji. Ali, biće potrebno vreme i smena generacija da bi se to desilo. Sada, u eri Tvitera, Fejsbuka, vesti koje idu 24 sata - želimo sve brzo. Za ovo će ipak biti potrebno vreme, ocenjuje Kofi.
On je govorio i o odluci EU da ne otvori pregovore sa Severnom Makedonijom i Albanijom, navodeći da bi, da je na Balkanu, bio veoma oprezan u vezi sa obećanjima EU.