Savetovalište za rani razvoj od velike pomoći roditeljima
KULA: Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Plava ptica” godinama radi, a pored dnevnog boravka i radnih terapija postepeno širi delatnost kroz pružanje drugih usluga. Ozvaničeno nova usluga je Savetovalište za rani razvoj.
- Mi smo uslugu koja postoji već devet godina, a u pitanju je tretman defektologa, odnosno rehabilitacija za decu od rođenja do polaska u školu, proširili i zajedno sa Opštinom konkurisali kod Kabineta za demografiju i populacionu politiku za mere podsticanja rađanja – kaže predsednik „Plave ptice” Marko Košutić. - Jedna od tih mera je i savetovalište za rani razvoj i sada je ta usluga besplatna za sve građane kulske opštine.
Porodice sada imaju pravo na usluge patronažne sestre i školu za trudnice i roditelje, čega ranije nije bilo u kulskoj opštini. Plan je da se škola održava u svakom naseljenom mestu četiri puta godišnje, gde se ljudi pripremaju za roditeljstvo, nakon čega imaju i besplatnu uslugu patronažne sestre.
- Kada mama i beba dođu iz bolnice, imaju od pet do deset poseta patronažne sestre, zavisno od potrebe. Osim nege bebe, radi se i obučavanje mame oko dojenja, nege i svega potrebnog i sva rođena deca u opštini sa dva, šest i 18 meseci imaju besplatan skrining, odnosno pregled psihomotornog razvoja, a cilj je prevencija smetnji u razvoju – objašnjava Košutić.
Do sada je postajala ta usluga u okviru „Plave ptice”, ali tek kada roditelj sam primeti da postoji neki problem, a dešavalo se da se smetnje ne vide i do šeste, sedme godine života deteta.
-Usluga još nije u svom punom obimu, jer nemamo informacije o svoj rođenoj deci, već samo od onog roditelja koji nas pozove, ali verovatno ćemo vezati uslugu za roditeljske dodatke koje daje Opština za rođeno dete i tada ćemo imati potpuni uvid - veli Košutić. Sa 18 meseci se radi pregled dece kod kojih nije bilo faktora rizika, ali se kasnije javlja neka teškoća u razvoju i u tom uzrastu to definitivno može da se vidi i ona deca koja imaju potrebe tada kreću na rehabilitaciju, a oni roditelji kod kojih nema dobijaju informaciju da je razvoj u redu i da ne moraju da brinu i mogu da dobiju savet o stimulaciji deteta, igra kakva treba da bude u kom uzrastu i predloge kako vaspitavati dete u tom uzrastu, ali kako ga i uobročavati. Ova usluga je počela u junu i dostupna je već četiri meseca, napominje Košutić.
Prvi skrinizi su urađeni i usluga obuhvata rad dva defektologa, jedne patronažne sestre i fizioterapeuta, koji je završio obuku sa rad sa novorođenim bebama. Ova usluga pomaže roditeljima koji više ne moraju da idu van mesta u kom stanuju, tvrdi Košutić, a dostupno je i da svi zaposleni izlaze na teren.
- Imamo primer roditelja sa dvoje dece iz Kruščića, kojima je teško da decu voze u Kulu, pogotovo što je reč o vežbama koje se rade dva ili tri puta dnevno. Sada postoji opcija, jer je Kabinet za demografiju u okviru projekta nabavio i auto koji služi za rad patronažne sestre i ostalih u savetovalištu, kada izlazimo na teren i obilazimo dete u kućI - kaže predsednik Društva za pomoć MNRO „Plava ptica”.
M. Stakić