KCV: Uz novu opremu navigacijom rade operacije na mozgu
NOVI SAD: Klinika za neurohirurgiju Kliničkog centra Vojvodine dobila je aparat na intraoperativnu neuronavigaciju, uz pomoć kojeg se sa velikom preciznošću lociraju sve lezije u mozgu, smanjuje se morbiditet i poboljšavaju ishodi operacija, jer je omogućen najbolji pristup oštećenjima u lobanji.
Oprema je nabavljena zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo i koštala je 56 miliona dinara, a uključuje dva aparata, koji su smešteni u operativnom bloku Klinike i u Urgentnom centru.
Aparat ima ulogu koju imaju gugl mape i navigacija u pozicioniranju i putovanju nepoznatim predelima. Ne postoji univerzalna anatomija i svi smo različitih oblika, a pomeranje od jednog ili dva milimetra izuzetno je važno za kretanje kroz intrakranijalne strukture, objasnio je neurohirurg i pomoćnik direktora za hirurgiju Kliničkog centra Vojvodine profesor dr Petar Vuleković.
Oprema je stigla prošlog utorka i već u sredu je urađena prva operacija, a nakon toga urađene su još dve intervencije. Dr Vuleković je naglasio da ovakvu opremu u Srbiji ima samo još Klinički centar Srbije, a aparat koji je stigao u KCV je najnovije generaije i zahvaljujući njemu Klinički centar Vojvodine spada u visokoopremljene ustanove.
Ovaj aparat smo dugo čekali, a njegov cilj je precizna lokalizacija anatomskih struktura, odnosno lezija ili tumora, smanjenje morbiditeta u vezi sa hirurškom intervencijom, te poboljšanje ishoda, jer omogućava najbrži i najbolji pristup oštećenjima u lobanji, kao i njihovo uklanjanje na najbrži i najbolji način. Koristi se u resekciji tumora mozga, biopsiji, postavljanju drenažnih katetera i postavljanju elektroda. Aparat je najnovije generacije i najsavremeniji u neurohirurškom svetu, naveo je profesor Vuleković i dodao kako će ovu opremu moći da koriste i ORL hiruri u hirurgiji paranazalnih sinusa, te ortopedi za hirurgiju kičmenog stuba i karlice.
Pacijent se snima na aparatu za CT i na magnetnoj rezonanci, a ti snimci se povzuju sa neuronavigacijom i na taj način se postavlja tačna lokacija lezije. Neuronavigacija je integrisana sa drugim sistemima u operacionoj neurohirurškoj sali, odnosno sa intraoperativnim robotima, mikroskopom, laserom i ultrazvukom.
Jedna od operacija koja je već urađena na novoj opremi je operacija tumora mozga u elokventnoj regiji, gde je pacijent bio u budnom stanju.
Dr Vuleković je istakao da se samo operacije regije za govor rade u budnom stanju, jer je tokom intervencije neophodno komuniciranje sa pacijentom. Ovaj pacijent je imao otežan govor i pre operacije, a nakon intervencije bolje priča.
Upravnik Klinike za neurohirurgiju KCV docent dr Đula Đilvesi istakao je da će se oprema koristiti bezmalo svakodnevno, odnosno da će se na ovoj opremi raditi dve do tri operacije nedeljno.
Oprema je laka za upotrebu, brzo je uparivanje sa snimcima i priprema traje do desetak minuta. Manji je stres za hirurga, veća je bezbednost za pacijenta, a i oporavak pacijenta je brži, jer idemo ciljano i nema lutanja po moždanoj masi. Bira se najbolji put, te ima i manje oštećenja, napomenuo je dr Đilvesi i dodao kako se zahvaljujući ovom aparatu rade i operacije na bazi lobanje, ali i u središtu mozga.
Pomoćnik direktora KCV za zdravstvenu delatnost profesor dr Igor Mitić istakao je da je u prethodne dve godine mnogo novca uloženo u KCV i nabavljena je brojna oprema za dijagnostiku, kao i sprovođenje terapijskih procedura.
Nabavljeno je pet CT aparata, dve magnetne rezonance, više novih rendgen uređaja, kao i hibridne sale za dijagnostiku i lečenje. Najveći iskorak napravljen je u hirurškim granama, gde je obnovljen instrumentarij, a nabavljena je i druga oprema, te su bolje šanse za lečenje i preživljavanje, kazao je dr Mitić.
LJ. Petrović