DAN OSLOBOĐENJA NOVOG SADA Vučević: Večna zahvalnost herojima
Za Novi Sad je današnji datum važan istorijski datum, koji treba da pamtimo jer grad-heroj danas obeležava 75-godišnjicu oslobođenja u Drugom svetskom ratu.
Tog 23. oktobra 1944. godine u Novi Sad su, nakon tri i po godine okupacije i strahovitih stradanja u zločinima fašističke vojske, pre svega srpskog, jevrejskog i romskog stanovništva, ušle jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, Crvene armije iz Beograda i oslobodile naš grad od poslednjih fašističkih trupa.
– Moramo biti ponosni i svesni velikih žrtava i doprinosa naših predaka koji su nam doneli slobodu i stvorili uslove da danas živimo u gradu u miru i slobodi – naglasio je tim povodom za „Dnevnik” gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
On je poručio da treba da budemo svesni toga da je ta sloboda bila veoma skupo plaćena, Novi Sad je patio, krvario i platio visoku cenu u Drugom svetskom ratu i da je slobodu dočekao s 20.000 stanovnika manje u odnosu na početak rata.
– Mora nam to biti u glavama i mislima kada se razgovara i kada obeležavamo taj veoma bitan datum, znači 75 godina od dolaska slobode i od stvaranja uslova da Novi Sad može da se razvija, da može dočekati da bude i Evropska prestonica mladih i Evropska prestonica kulture, da postane univerzitetski centar i sedište velikih kompanija...
Sve ono o čemu smo sanjali, naveo je prvi čovek grada Novog Sada, suštinski je dobijeno, odnosno stvoreni su uslovi oslobođenja 23. oktobra 1944. godine. Zato, poručio je, dugujemo večnu zahvalnost, sećanje i divljenje znanim i neznanim herojima, našim borcima, ali isto tako i savezničkim vojskama, pre svega Crvenoj armiji, koji su nam doneli slobodu.
Na pitanje kako komentariše to što, uprkos tim velikim žrtvama u Drugom svetskom ratu, danas postoje pokušaji revizije istorijskih činjenica, rekao je da takvi pokušaji postoje, otvaraju se razne teme i postavljaju se razna pitanja, ali ne treba dozvoliti da se dovedi u pitanje da su fašizam i nacizam bili najveće zlo za čovečanstvo.
– Ne treba ni bežati od rasprave o određenim stvarima, bilo je verovatno i nejasnoća oko nekih istorijskih oblasti, ali ne treba dozvoliti da se dovodi u pitanje da su fašizam i nacizam bili najveće zlo koje je čovečanstvo poznavalo i da su naneli strahovite štete, razaranja za celo čovečanstvo, pa i na našim prostorima i u našem gradu – naglasio je Vučević. – Nažalost, svedoci smo i stradanja naših sugrađana u Novosadskoj raciji, ali i deportacije Jevreja aprila 1944. i, nažalost, mnogih drugih zločina. Može se pričati o svemu, ali ne može se dovesti u pitanje da je fašizam zlo, da su u Novosadskoj raciji ubijeni nevini ljudi samo zato što su prezivali drugačije, što su pripadali drugoj crkvi i religiji i što su imali drugačiju boju kože, kao što niko ne može dovesti u pitanje da je Jasenovac drugi Aušvic, fabrika smrti, a ne neki kamp, kako ga, nažalost, pokušavaju nazvati i neki naši savremenici iz susednih država. U tom delu nema prostora za diskusiju i za bilo kakvo pitanje.
U Gradskoj kući danas u 12 časova gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević uručiće ovogodišnjim dobitnicima Oktobarsku nagradu i Novembarsku povelju. Profesor dr Ilija Kovačević i umetnik i muzičar Milan Mumin dobitnici su ovogodišnje Oktobarske nagrade grada Novog Sada, dok je Novembarska povelja pripala rezervnom pukovniku Bošku Pilipoviću i veterinaru, rabiologu i naučniku dr Milošu Petroviću.
Novi Sad je od 1975. godine Grad-heroj, kada je dobio Orden narodnog heroja zbog žrtava koje je pretrpeo u ratu.
Na pitanje koliko je Novi Sad, koji je i slobodarski grad, tokom istorije uspeo da sačuva te vrednosti, gradonačelnik je rekao da su te vrednosti suštinski utkane u grad i da su one fundamenti razvoja.
– Duboko verujem u te vrednosti. One su duboko ukorenjene u nama i niko nam ih ne može nasilno oduzeti jer Novi Sad je satkan od takvih vrednosti. – poručio je gradonačelnik Miloš Vučević.
E. Marjanov