Donacijama do više čeri paradajza iz „Dobre bašte” žena Stanišića
SOMBOR: Rukovodeći se devizom da je svaki pokušaj bolji od pukog sedenja i čekanja, grupa preduzimljivih žena u Stanišiću, ponukana projektom „ONAsnaživanje“ Fonda B92 pre četiri godine uz pomoć UG „Udahni život“ i „ Somborska inicijativa“, započela je projekat „Somborska dobra bašta“. Ovih dana, zahvaljujući akciji onlajn prikupljanja donacija za nabavku opreme, dospeli su u žižu javnosti.
Udruženje osnovano sa idejom da pomogne ženama u ovom selu da same poboljšaju svoje životne prilike je uz 21 donaciju i onu ključnu - kompanije „Koka Kola“, vrednu 327.600 dinara, uspelo je da sakupi sredstva dovoljna za nabavku sušare, čime će unaprediti svoju proizvodnju sušenog čeri paradajza.
U okviru kampanje na platformi „donacije.rs“ pod nazivom „Pomozimo ženama iz sela Stanišić da žive od svog rada”; koja je trajala 57 dana, odazvala su se 22 donatora i omogućila kupovinu profesionalne solarne sušare za proizvodnju „Dobrog čerija”, odnosno sušenog čeri paradajza u maslinovom ulju. Žene organizovane u „Dobroj bašti“ su do sada za pripremu svog finalnog proizvoda višeg stepena obrade koristile mali kućni dehidrator u koji staje samo sedam kilograma čerija, što je količina roda koji se ubere za samo sat vremena. Pored toga, dehidrator za svoj rad koristi samo električnu energiju koja predstavlja dodatno finansijsko opterećenje.
Tokom jednog dana najmanje sedam puta više čerija mora da se ostavi po strani da čeka na sušenje, što značajno usporava preradu i proizvodnju, ali i ograničava broj žena koje se mogu uključiti u proizvodnju „Dobrog čerija“. Profesionalna sušara će omogućiti efikasniju proizvodnju i preradu, te uštedu električne energije, čime će se obezbediti sredstva za uključivanje većeg broja žena iz Stanišića i okoline u proces prerade. To, opet, znači dodatnu zaradu i bolji život.
Profesionalna solarna sušara „Mikon“ ne samo da sedam puta povećava količinu paradajza spremnog za preradu, znatno je ekonomičnija i ekološki prihvatljivija od sušara koje koriste druge izvore energije i omogućava kontinurani rad žena tokom cele godine. Pride, van sezone sušenja, sušara se može koristiti kao mini- plastenik za uzgoj rasada, što će ženama omogućiti dodatni rad, a samim tim i prihod.
Mitrovčanke uzele mustru iz Stanišića
Po uzoru na uspešan model ekonomskog osnaživanja koji se od 2015. sprovodi u Somboru i Stanišiću, sa istom idejom, 2018. godine osniva se slično, Udruženje „Mitrovačka dobra bašta“ u Sremskoj Mitrovici. Mitrovčanke su fokusirane na proizvode od voća i povrća na tradicionalan način i bez ili sa smanjenom količinom šećera, bez aroma, aditiva i konzervansa. Yemovi, sokovi i kašice, prave se od pažljivo gajenog i biranog voća, u kućnim uslovima, pod kontrolom iskusnih domaćica, a u proizvodnji učestvuju štićenice i bivše štićenice tamošnje Sigurne kuće, žene iz lokalnih udruženja i pripadnice socijalno ugroženih kategorija stanovništva, koje na ovaj način imaju priliku da se ekonomski osnaže, udruže i međusobno pruže podršku jedne drugima.
Primarna delatnost Udruženja „Somborska dobra bašta“ smeštenog u Stanišiću je plastenička proizvodnja organskog čeri paradajza visokog kvaliteta koji je zasađen i uzgaja se po posebnim principima kako bi se izbeglo korišćenje veštačkih sredstava. Model projekta podrazumeva da se uz pomoć profita ostvarenog putem prodaje proizvoda povratno ulaže u obrazovanje žena kroz razne vidove treninga, obuka i radionica. Pored proizvodne delatnosti, glavni ciljevi i misija „Somborske dobre bašte“ su promocija i unapređenje socijalnog preduzetništva na teritoriji zapadne Bačke, kao i prevencija i borba protiv nasilja prema ženama kroz proces obrazovanja koji je ključan za njihovo ekonomsko osamostaljivanje.
M. Miljenović
Projekat „Građanska svest u Somboru” realizuje DVP Produkcija, a sufinansira Grad Sombor. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.