Rompej: EU se ne raspada, to su glasine
BEOGRAD: Bivši predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej izjavio je danas u Beogradu da se, uprkos "glasinama" koje se čuju i u Srbiji, Evropska unija ne raspada i da to nije istina, kao i da je put ka napretku put ka EU.
Rompej je danas održao predavanje u punom amfiteatru Fakulteta političkih nauka, a studente je zanimalo i kako mu se čini evropska perspektiva Srbije u ovom trenutku.
Kada je reč o Srbiji i njenom putu ka EU, on je istakao da se od samog početka znalo da će on biti dug i podsetio da je zavisio i od rešavanja jednog specifičnog zahteva - normalizacije odnosa sa Prištinom.
"Ovo je vreme nestrpljivosti", konstatovao je evropski diplomata i dodao da se nada da će se poštovati briselski sporazum, kao i da će dijalog Beograda i Prištine biti nastavljen.
Dodao je da Evropska unija ne može da primi u članstvo zemlje koje imaju probleme sa granicama, ili bilo kakave druge probleme sa svojom najbližim komšijama.
"Ne tražimo od vas da volite svoje neprijatelje, to je biblijski i mislim da je to previše za ljudsko biće", konstatovao je Rompej i dodao da se traži međusobno razumevanje.
Podsetio je da postoji 35 poglavlja oko kojih treba pregovarati i da se pravila moraju poštovati.
On je poručio i da se nada da će jednom doći u Beograd i obratiti se sa "drage kolege, članovi EU".
Rompej je istakao i izrazitu ekonomsku i tržišnu povezanost Srbije sa zemljama EU, a konstatovao je i da se Srbija suočava sa emigracijom, zbog čega joj je potrebna evropska perspektiva.
Komentarišući očekivani Bregzit on je istakao da Velika Britanija nikada u suštini nije ni bila deo EU, jer je reč o ostrvu.
"U praksi se, i kada odu, očekuje duga tranzicija i još dugo će sve ostati isto", smatra Rompej i dodaje da je reč o teškoj situacija i neizvesnost koja će potrajati.
Istakao je da velika većina evropskih građana žele da budu članovi EU i da je podrška najveća u poslednjih 27 godina.
Ukazao je da se svet ubrzano menja i suočava sa "renesansom" nacionalizma, što, kako je ocenio, predstavlja opasnost.
"Reč je o globalizaciji nacionalizma i nostalgijom za nacionalizmom", ocenio je Rompej, a kao eklatantan primer naveo je SAD i slogan Donalda Trampa "učinimo ponovo Ameriku velikom".
"Menjaju se vrednosti, menjaju se i institucije", primećuje Rompej.
On je ukazao na velike probleme poput terorizma, migrantske krize i klimatskih promena, a sve to je, prema njegovoj oceni, dovelo do neizvesnosti i do toga da se građani ne osećaju sigurno i zaštićeno.
Rompej je ocenio da je sve to pogodno tlo za razvoj populizma i pojavi onih koji šalju poruke "mi ćemo vas zaštititi".