„Dunav 1245“ učesnik evropskog projekta „Manjine – vrednost u EU“
Mesec od završetka projekta „Evropska osa Zapad–Istok“, u kojem je bilo nosilac projektnih aktivnosti u svom mestu, Udruženje „Dunav 1245“ je od 11. do 13. oktobra učesvovalo kao jedan od partnera u projektu „Manjine – dodatna vrednost EU“ u Ludbregu, u Hrvatskoj, koji je ove godine poneo titulu najuspešnijeg grada u toj susednoj državi po privlačenju para iz evropskih fondova.
Osim „Dunava 1245“ i gradske administracije Ludbrega, koja je vodeći partner u tom projektu iz programa „Evropa za građane“, učestvovali su još Jevrejska zajednica iz Crne Gore, opština Sumarton u Mađarskoj, Veće srpske nacionalne manjine Varaždinske županije i Hrvatsko kulturno-umetničko društvo „Komušina“ iz Slovenije.
Kao i na prošlogodišnjem projektu „Ujedinjeni u kulturi u EU“, u sklopu kojeg je „Dunav 1245“ otpočeo plodonosnu saradnju s Ludbregom, i na ovogodišnjem su doprinos u realizaciji projektnih aktivnosti pod okriljem tog udruženja dali građani Sremskih Karlovaca, a doc. dr Andrea Ratović, na poziv glavnog partnera, održala je predavanje i vodila radionicu „Budi promena“. Karlovčani su bili i učesnici kuturno-umetničkog programa „Manjine u Centru sveta” u okviru projekta. Hor Rimokatoličke crkve Presvetog Trojstva pod dirigentskom palicom Vlaste Malešević i uz klavirsku pratnju Zvonka Tadića predstavljao je svoj gradić u muzičkom delu programa.
Ideja projekta je da podstakne inetrkulturni dijalog i borbu protiv stigmatizacije manjinskih grupa okupljanjem evropskih građana različitih nacionalosti i različitih jezika, podigne svest o bogatstvu kulturnog i jezičkog okruženja u Evropi, promoviše raznolikost, toleranciju poštovanje zajedničkih vrednosti, prevlada stereotip o manjinama i drugim grupama.
Gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić kazao je otvarajući taj trodnevni skup, da je Ludbreg od davnina bio mesto ukrštanja puteva i okupljanja brojnih i različitih ljudi koji su tu nalazili svoj dom.
– Svi vi koji dođete u Ludbreg, donosite sa sobom svoje vrednosti i životno iskustvo koje je za nas dragoceno i od svakog gosta na projektu mnogo naučimo – rekao je Bilić. – Kod nas postoji volja da se zbližimo u svemu što nam je zajedničko, a ono što je različito nastojimo da učinimo sličnim onom što nas čini boljim građanima Evrope. Prijateljstvo i veze uspostavljene na ovakvim projektima dobrodošli su za pokretanje i stvaranje novih. To čini ove projekte dobrim. Neće iza njih ostati cigle, ali ostaju prijateljstvo, kontakti i veze koji su dragoceni u kreiranju drugih projekata.