Kroz igru i druženje izašli iz senke
Da bi ukazalo na značaj bavljenja rekreativnim sportom osoba s invaliditetom, Sportsko-rekreativno udruženje za decu i omladinu s posebnim potrebama „Delfin”, u saradnji sa Srpskim savezom za rekreativni sport osoba s invaliditetom „Rosi”, organizovalo je na Trgu slobode manifestaciju pod sloganom „Da se i mi čujemo”.
Kroz igru, zabavu i druženje, svoje sportske veštine je pokazalo oko 150 učesnika iz ustanova i udruženja koja se bave osobama sa smetnjama u razvoju.
Osim porodice i prijatelja, takmičare je bodrila i srpska reprezentativka u paratekvondou Dejana Bačko, koja je tom prilikom napomenula da je, kada čovek nešto žarko želi i kada ima vere, sve moguće te da se trud i rad isplate.
Po rečima člana Gradskog veća za sport i omladinu Ognjena Cvjetićaninam, manifestacija „Da se i mi čujemo” ima višestruki značaj jer, osim što skreće pažnju na osobe s invaliditetom i njihove potrebe, s kojima građani često i nisu baš upoznati, ona promoviše sport i zdrave stilove života.
– Svedoci smo toga da u poslednje vreme sportisti s invaliditetom beleže odlične rezultate i oni su pravi primer kako treba živeti i boriti se u životu – naglasio je Ognjen Cvjetićanin, i poželeo svim učesnicima da uživaju u sportu, igri i druženju, a organizatorima da nastave da održavju takve manifestacije i narednih godina.
Predsednik Sportsko-rekreativnog udruženja za decu i omladinu s posebnim potrebama „Delfin” Nino Manojlović podsetio je na to da to udruženje već deset godina radi na razvoju rekreativnog sporta kod osoba s invaliditetom.
– S decom i mladima sa smetnjama u razvoju na treninzima rade profesori Fakulteta za fizičku kulturu – objasnio je Manojlović. – Trudimo se da što više doprinesemo razvoju njihovih psihomotoričkih sposobnosti, ali i socijalizaciji.
Potpredsednica Saveza za rekreativni sport osoba s invaliditetom „Rosi” Marina Tadić kazala je da je važno da se mališani kroz različite aktivnosti druže da bi shvatili da nisu sami.
– Važno je da se roditelji bave decom s invaliditetom te da mališani izađu iz senke i da se za njih čuje da bi shvatili da pripadaju ovom društvu – objasnila je Marina Tadić. – Manifestacije poput ove između ostalog i služe da se deca iz različitih gradova druže, ali je to samo nekoliko puta godišnje, a s njima bi trebalo raditi svakodnevno.
Manifestacija „Da se i mi čujemo” prvi put je održana u Novom Sadu, a organizovana je uz podršku Gradske uprave za sport i omladinu i Pokrajinskog sekrtetarijata za sport i omladinu.
J. Vukašinović