Uskoro otvaranje Čibuka najvećeg vetroparka u Srbiji
MRAMORAK: Vetropark Čibuk kraj sela Mramorak u kovinskoj opštini, već je operativan, ali će svečano biti otvoren 11. oktobra.
Ovo je najveći vetropark u Srbiji i sastoji se od 57 vetroturbina koje mogu da generišu 158 megavata električne energije, što je dovoljno da obezbedi 113 000 domova električnom energijom. Iza projekta koji je važan za Srbiju i Vojvodinu stoji kompanija „Vetroelektrane Balkana” i investicija vredna 300 miliona evra. Vetropolje se vidi već iz Deliblata, a na njega se nailazi putem uz selo Mramorak.
Predsednica opštine Kovin Sanja Petrović kaže da je lokalna samouprava učinila sve što je neophodno, počev od plana detaljne regulacije infrastrukturnog kompleksa, za vetroenergetska polja Čibuk u Mramorku.
- Ovo je mnogo značajan projekat za našu teritoriju, povezano je vetroenergetsko polje sa planiranom trafostanicom i uključivanje u elektroenergetski sistem RS, završena je i rekonstrukcija atarskih puteva kojima će se transportovati oprema, kao i polaganje telekomunikacionog opštičkog kabla duž atarskih puteva. U korist „Vetroelektrana Balkana” outđeno je zemljište površine 22,5 hektara. Vetropark je završen, ima 57 stubova jačine 158,46 megavata i ukupna investicija se procenjuje na oko 300 miliona evra- kaže Petrović.
Osim atarskih i pristupnih puteva, izgrađen je i dalekovod dužine 10,8 kilometara sa 33 stuba. U projektu koji već dugo traje bilo je mnogo posla za Opštinu Kovin, koja se pokazala kao izuzetno dobar partner.
- Opština je učestvovala u svim pobrojanim fazama projekta, iako naše učešće nije finansijski veliko, svakako je značajno. Lokalna samouprava će imati dobitak od dva odsto na godišnjem nivou, od čega 1,5 odsto ide Opštini Kovin, a 0,5 odsto Mesnoj zajednici Mramorak na čijoj se teritoriji vetropolje nalazi na samom ulazu u selo- ističe predsednica Opštine Kovin.
Električna energija koju vetropark proizvodi se prenosi na nacionalni sistem putem dalekovoda koji povezuje transformatorsku stanicu sa prenosnim sistemom kod Bavaništa.
Kontrolna soba vetroparka je u glavnom objektu u okviru trafostanice, a turbine se mogu kontrolisati i daljinski, a rad vetroelektrane se konstantno prati iz regionalnog kontrolnog centra.
Optimalno rade kad duva 12 metara u sekundi
Vetroturbine su velike i jednostavne strukture, svaka lopatica je dužine 58,7 metara. Tri lopatice su fiksirane za rotor koji je postavljen na prednji deo gondole. Poput stare vetrenjače, gondola se polako rotira na vetru tako da su lopatice okrenute prema najsnažnijem vetru. Lopatice turbine počinju da se rotiraju kada je brzina vetra veća od tri metra u sekundi. Na taj način pokreću menjač koji mehaničku energiju pretvara u električnu. Turbina postiže optimalne performanske kada je brzina vetra oko 12 metara u sekundi, ali ne rade pri olujnim vetrovima. Naime, pri brzini vetra od 25 metara u sekundi turbine se isključuju.
Vetropark obuhvata 37 kvadratnih kilometara i više od 50 kilometara saobraćajnica. Kompanija je unapredila mnoge saobraćajnice kako bi omogućila vozilima za održavanje lako kretanje između turbina. U osnovi svake turbine je velika površina drobljenog kamena. Takođe, lopatice turbine su premazane posebnom bojom kako bi se tokom najtežih perioda zimi, sprečilo skupljanje leda na njima.
Oblast oko vetroparka se koristi za poljoprivrednu proizvodnju i lokacija se ne nalazi na koridoru migracija ptica, o čemu je sprovedeno posebno istraživanje. Studija uticaja na životnu sredinu pokazala je da veoma mali broj ptiča i slepih miševa može stradati na taj način, ali i da vetropark neće značajno uticati na bilo koje vrste ptica.
M. Stakić
Foto: V. Fifa
Projekat „Nepristrasno i pravovremeno kroz Kovin” realizuje Produkcija DVP Digital, a sufinansira Opština Kovin. Stavovi izneti u okviru projekta ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva